„Vi ste ono što nosite“ je zapravo istina, prema novom istraživanju koje je vodio Univerzitet Sent Endruz. Predvođena istraživačima sa Fakulteta psihologije i neuronauka, nova studija otkriva, po prvi put, naučno, da boja očiju osobe određuje boju odeće koja joj pristaje.
Objavljeno u časopisu Psihologija estetike, kreativnosti i umetnosti, studija otkriva snažne preferencije koje su favorizovale ‘hladne’ plave nijanse u tkanini koje odgovaraju sivim ili plavim očima i ‘tople’ narandžaste/crvene nijanse tkanine koje odgovaraju tamno smeđim očima.
Vodeći istraživač, profesor Dejvid Peret, sa Fakulteta za psihologiju i neuronauku, rekao je: „Pozvali smo 200 učesnika da daju svoje mišljenje o tome koje boje odeće pristaju različitim licima. Bili smo veoma iznenađeni koliko je bilo slaganja; učesnici su izabrali slične boje odeće favorizujući crvene i plave, međutim, izabrane boje su zavisile od toga ko je nosio odeću.
„Svako želi da izgleda najbolje što može, ali šta bi trebalo da vodi u izboru i boji naše odeće? Ranije je naš rad ukazivao na značaj tena osobe za izbor boje odeće, ali nismo definisali kritični aspekt tena. Tamniji ten obično ima tamniju pigmentaciju u kosi, očima i koži.“
„Bilo koja od ovih karakteristika bi mogla biti osnova izbora boje odeće. Mislili smo da će ton kože biti kritična karakteristika, jer se to naglašava u skoro svim savetima stilista. Iznenađujuće se pokazalo da boja kože nije važna.“
Tim istraživača je zatražio od učesnika da preduzmu dva eksperimenta kako bi testirali relativnu važnost boje kože, očiju i kose za izbor boje odeće. U jednom eksperimentu su korišćene slike belih žena koje su fotografisane pod standardnim osvetljenjem: polovina je imala svetlu kožu, kosu i oči, a polovina tamniju kožu, kosu i oči. Ove slike su takođe transformisane tako da je ton kože prirodno svetlih lica promenjen da bi dobili preplanulu boju, a boja kože prirodno tamnijih lica je bila svetlija.
Stotinu učesnika je prilagodilo boju odeće za slike lica sa i bez transformisane boje kože. Učesnici su birali iz čitavog spektra boja koje su se mogle podesiti po osvetljenosti ili zasićenosti (živopisnosti). Uprkos naglašenim promenama u tonu kože, preferencije boja za odeću su ostale iste.
Crvene su izabrane za prvobitno tamna lica čak i kada im je koža bila svetlija. Plave su birane za prvobitno svetla lica čak i kada im je koža potamnjela. Rezultati ukazuju na kritičnu ulogu boje očiju ili kose koja nije promenjena.
Druga studija je potvrdila važnost očiju u odabiru boja odeće. Ova studija je uporedila set prirodnih slika lica sa svetlim očima i set sa tamnim očima. Dalje slike su napravljene sa očima transplantiranim između dva seta. Stotinu novih učesnika je češće biralo plavu boju za slike sa svetlim očima (prirodne ili presađene) i narandžasto/crvene za slike sa tamnim očima (prirodne ili presađene).
Sve u svemu, rezultati su otkrili dominantnu ulogu boje očiju sa toplijim, zasićenijim i tamnijim bojama odeće koje su izabrane za lica sa tamnijim očima. Za lica svetlijih očiju izabrane su recipročno hladnije, manje zasićene, svetlije boje odeće. Boja kose i kože imale su mali uticaj.
Odeća je važna za samopoštovanje i kao takva je važno pomoći ljudima da izgledaju najbolje. Globalna modna industrija vredi trilione dolara svake godine, a boja je glavni faktor u izboru odevnih predmeta većine ljudi. Postoji opsežan savet stilista o tome koje boje nositi. Saveti se zasnivaju na ličnim kategorijama koje zavise od boje kože, kose i očiju, ali kategorije nisu naučno definisane, saveti nisu zasnovani na dokazima i nedosledni su kod različitih stilista.
Štaviše, raspodela ljudi u kategorije zasniva se uglavnom na nijansi kože.
Profesor Peret je dodao: „Naši nalazi pokazuju da je naglasak na boji kože za izbor boje lične odeće pogrešno postavljen. Nijansa kože može biti važna na daljinu, kao što je modeliranje na modnoj pisti, ali za intimne susrete, kao što su ručak ili u – intervju sa osobom, oči su važne.“
Bilo je vrlo malo naučnih procena estetike boje odeće. Istraživački tim je objektivno izmerio nijansu kože i boju očiju i pokazao da su za bele žene, svetle oči bile dosledno usklađene sa različitim bojama u poređenju sa tamnim očima.
Buduće studije će pokušati da uvedu više realizma u prikaz odeće i istražiće izbor boja za muškarce i žene različitih etničkih grupa.