Ispitivanja makaka daju nadu u razvoj vakcine protiv pneumonije

Ispitivanja makaka daju nadu u razvoj vakcine protiv pneumonije

Globalni uticaj pandemije koronavirusa podstakao je ponovni fokus na zarazne bolesti u nastajanju i ponovnom pojavljivanju. Istraživači sa Univerziteta Osaka Metropolitan čine velike korake u borbi protiv pneumokokne pneumonije, jednog od vodećih uzroka respiratorne smrti širom sveta.

Uprkos postojanju vakcina protiv pneumokoknih infekcija kao što su otitis srednjeg uha, sinusitis i meningitis, prevalencija pneumokokne pneumonije ostaje visoka. Trenutno je identifikovano oko 100 novih serotipova Streptococcus pneumoniae, a porast pneumokoknih infekcija uzrokovanih serotipovima koji nisu obuhvaćeni vakcinom postao je zabrinut. Ova situacija naglašava potrebu za raznovrsnijom vakcinom.

Nadovezujući se na njihov prethodni uspeh u odgovorima sluzokože u 2019. godini, u kojoj su razvili mukoznu vakcinu koja može da izazove imuni odgovor sluzokože specifične za antigen, uglavnom imunoglobulin A (IgA), na ciljnoj površini sluzokože, istraživački tim predvođen profesorom Satošijem Uemacuom i Vanredni profesor Kosuke Fujimoto sa Odeljenja za imunologiju i genomiku na Medicinskom fakultetu Univerziteta Osaka Metropolitan, ovog puta je krenuo da premosti jaz u efikasnosti vakcinacije protiv pneumokokne pneumonije.

Njihovi nalazi su objavljeni u Inflammation and Regeneration.

Da bi uspešno razvio novu pneumokoknu vakcinu, istraživački tim je kombinovao svoju vlasničku tehnologiju mukoznih vakcina sa pneumokoknim površinskim proteinima koji mogu da pokriju širok spektar serotipova. Eksperimenti sprovedeni na miševima i makakima pokazali su efikasnost vakcine u suzbijanju pneumokokne pneumonije u ciljnim grupama životinja.

„Ovo istraživanje je uspelo da razvije formulaciju vakcine koja se potencijalno može koristiti kod ljudi, što će unaprediti razvoj ove vakcine za kliničku primenu“, rekao je profesor Fudžimoto. „Očekuje se da će ova tehnologija vakcine sledeće generacije doprineti lečenju zaraznih bolesti u budućnosti.“