Iskušenje na kasi: 70% hrane, pića na dohvat ruke je nezdravo

Iskušenje na kasi: 70% hrane, pića na dohvat ruke je nezdravo

Svi smo bili tamo: čekali smo u redu na blagajni, okruženi primamljivim grickalicama i pićima. Kretanje trakom za odjavu u potrazi za zdravim opcijama moglo bi da bude izazov, prema istraživačima sa Univerziteta Kalifornije u Dejvisu, koji su otkrili da je 70% hrane i pića na odlasku nezdravo.

Za opcije veličine užine, još veći procenat je bio nezdrav – 89%.

Studija objavljena ovog meseca u časopisu Current Developments in Nutrition sugeriše da se većina opcija hrane i pića na odlasku sastoji od slatkiša (31%), napitaka zaslađenih šećerom (11%), slanih grickalica (9%) i slatkiša (6%).

Zdravi artikli su bili daleko ređe. Voda je predstavljala 3% hrane i pića, zatim orašasti plodovi i semenke (2%), voće i povrće (1%), mahunarke (0,1%) i mleko (0,02%).

Kompanije koje se bave hranom i pićem smatraju da je kaseta za svoje proizvode glavna nekretnina za svoje proizvode, rekla je Jennifer Falbe, vanredni profesor na Odseku za ljudsku ekologiju i glavni autor studije. Blagajna je jedino mesto u prodavnici kroz koje svaki kupac mora da prođe, a poznato je da doprinosi impulsivnoj kupovini, rekla je ona.

„Traka za odjavu je dizajnirana na ovaj način putem marketinških sporazuma u ​​kojima kompanije za hranu i piće plaćaju prodavnicama da stavljaju svoje proizvode — koji su uglavnom nezdravi — na kasi“, rekao je Falbe.

Istraživači su analizirali kasete u 102 prodavnice hrane u Dejvisu, Sakramentu, Ouklendu i Berkliju. Prodavnice su uključivale supermarkete, prodavnice prehrambenih proizvoda, prodavnice specijalne hrane, drogerije, prodavnice dolara i masovne merchandisere.

Procena je sprovedena u februaru 2021., neposredno pre nego što je stupio na snagu uredba u gradu Berkliju koja zahteva od velikih prodavnica hrane da ponude hranljiviju ponudu na blagajni. Berkli je postao prvi grad u SAD koji je primenio zdravu politiku plaćanja.

Falbe je rekao da je Berklijeva politika u skladu sa saveznim smernicama o ishrani koje naglašavaju konzumaciju hrane bogate hranljivim materijama kao što su voće, povrće, integralne žitarice, orasi i semenke i smanjenje natrijuma i dodatog šećera.

„Većina američke populacije premašuje dnevne preporučene granice za unos šećera i natrijuma“, rekao je Falbe. „Berklijeva politika naplate dozvoljava određene kategorije hrane i pića na kasi (npr. nezaslađena pića, voće, povrće, orašasti plodovi, semenke, mahunarke i mlečni proizvodi) i postavlja ograničenja za količinu dodanog šećera i natrijuma u ​​proizvodu na blagajni. Kupci i dalje mogu uzmite slatkiše iz prolaza sa slatkišima, ali im to neće biti nametnuto pri odlasku.“

U studiji, Berklijeva politika je korišćena kao merilo za merenje zdravstvene ispravnosti proizvoda na kasama u prodavnicama. Istraživači su otkrili da je procenat opcija hrane i pića koji su zadovoljili standarde zdrave naplate najveći u lancima specijalizovanih prodavnica hrane, lancima supermarketa i lancima masovnih trgovaca. Najniži je bio u lancima dolarskih prodavnica i nezavisnih prodavnica prehrambenih proizvoda, koje su češće u ugroženim naseljima.

Područja naplate mogu snažno uticati na izbor potrošača. Falbe je rekla da se nada da se ovi nalazi mogu koristiti za poboljšanje životne sredine za hranu za ljude u svim naseljima.

„Ovde postoji prilika za kase da ponude veći izbor širenjem pristupa zdravijim opcijama“, rekao je Falbe. „Trenutno potrošačima nedostaje izbor na kasi.

Autori studije su Itan Volf i Sara Solar sa Odeljenja za ljudsku ekologiju UC Davis i istraživači sa Univerziteta Ilinois u Čikagu.