Istraživači sa MIT-a postigli su značajan proboj u oblasti medicinske tehnologije, koristeći prilagođeni 3D štampač kako bi kreirali potpuno funkcionalne solenoide, osnovne gradivne blokove za uređaje poput mašina za dijalizu i respiratora. Ovaj korak ne samo da ima potencijal da smanji troškove i eliminise proizvodni otpad, već omogućava i proizvodnju van fabrika, čime se pruža lakši pristup medicinskim uređajima ljudima sa ograničenim resursima ili onima koji žive u udaljenim oblastima.
Tim istraživača modifikovao je 3D štampač sa više materijala kako bi omogućio štampanje kompaktnih solenoida sa magnetnim jezgrom u jednom koraku, eliminišući nedostatke koji se često javljaju tokom procesa nakon montaže. Ovaj prilagođeni štampač koristi materijale visokih performansi i omogućava proizvodnju solenoida koji mogu izdržati dvostruko veću električnu struju i generisati magnetno polje tri puta jače od drugih 3D štampanih uređaja.
Osim smanjenja troškova za medicinske uređaje na Zemlji, ova tehnologija može imati revolucionarni značaj u svemirskim istraživanjima. Na primer, umesto slanja zamenskih elektronskih delova na Mars, što može potrajati godinama i koštati milione dolara, astronauti bi mogli koristiti 3D štampač i odgovarajuće datoteke poslate signalom.
„Nema razloga da se pravi sposoban hardver u samo nekoliko proizvodnih centara kada je potreba globalna. Umesto da pokušavamo da isporučujemo hardver širom sveta, možemo li da osnažimo ljude na udaljenim mestima da ga sami naprave? Aditivna proizvodnja može da igra ulogu ogromnu ulogu u smislu demokratizacije ovih tehnologija“, ističe Luis Fernando Velaskez-Garsija, glavni naučnik na MIT-u.
Ova tehnologija ne samo da čini elektroniku pristupačnijom već i otvara vrata lokalnoj proizvodnji prilagođenoj specifičnim potrebama i uslovima, imajući potencijal da promeni pristup medicinskim uređajima širom sveta.