Invazivne vrste koje uništavaju šume, pustoše useve i izazivaju izumiranje su glavna i rastuća pretnja širom sveta, sprema se da se iznese značajna procena koju podržavaju UN.
Od vodenog zumbula koji guši jezero Viktorija u istočnoj Africi, do pacova i smeđih zmija koje uništavaju vrste ptica u Pacifiku, do komaraca koji izlažu nove regione ziki, žutoj groznici, denga groznici i drugim bolestima, desetine hiljada vanzemaljskih vrsta su pustile korene—često bukvalno — daleko od mesta njihovog porekla.
Naučni savetodavni panel za Konvenciju UN o biodiverzitetu, poznat po svom akronimu IPBES, objaviće u ponedeljak najsveobuhvatniju procenu takozvanih „vanzemaljskih vrsta“ ikada sastavljenih.
Ljudi su krivi kada alohtone vrste završe na drugom kraju sveta, bilo slučajno ili namerno.
Naučnici ukazuju na sveobuhvatno širenje ovih vrsta kao čvrst dokaz da je brza ekspanzija ljudske aktivnosti tako radikalno izmenila prirodne sisteme da je Zemlju prevela u novu geološku epohu zvanu antropocen, ili „era ljudi“.
Neke invazivne vrste su slučajni dolasci, vučne vožnje u balastnoj vodi teretnih brodova, kontejnerima u njihovim skladištima ili u koferu turista.
Drugi su uvedeni namerno.
Veruje se da su zumbul koji je u jednom trenutku pokrivao 90 odsto jezera Viktorija – onemogućavao transport i ribolov, gušio vodeni svet, blokirao dovod brane iz hidroelektrane i razmnožavao komarce – smatra se da su belgijski kolonijalni zvaničnici u Ruandu uneli kao ukrasni baštenski cvet pre nego što su napravili svojim putem niz reku Kageru 1980-ih.
Močvarni rezervat Everglades na Floridi vrvi od destruktivnih potomaka nekadašnjih kućnih ljubimaca i kućnih biljaka, od pet metara (16 stopa) burmanskih pitona i hodajućih soma do paprati starog sveta i brazilskog bibera.
Invazivne vrste su značajan uzrok izumiranja, zajedno sa gubitkom staništa, globalnim zagrevanjem, zagađenjem i direktnom eksploatacijom za hranu ili delove tela.
Mala ostrva sa endemskim vrstama koje se ne nalaze nigde drugde na Zemlji su posebno ranjiva.
Pacovi, zmije i komarci koje su prevezli zapadni istraživači ili, kasnije, turisti, zbrisali su desetine vrsta ptica u poslednja dva veka.
Smrtonosni požar koji je prošlog meseca pretvorio havajski grad Lahaina u pepeo bio je delimično podstaknut gvinejom, melasom i travama koje su uvezene kao hrana za stoku, koje su se proširile po napuštenim plantažama šećera.
Globalni sporazum o zaštiti biodiverziteta sklopljen u kanadskom gradu Montrealu prošlog decembra postavlja cilj smanjenja stope širenja invazivnih stranih vrsta za 50 odsto u poređenju sa sadašnjim nivoima.