Insolacija je uticala na dinamiku klime ledenog doba, sugerišu istraživači

Insolacija je uticala na dinamiku klime ledenog doba, sugerišu istraživači

U prošlim ledenim dobom, intenzitet letnje insolacije uticao je na pojavu toplih i hladnih perioda i igrao je važnu ulogu u pokretanju naglih klimatskih promena, sugeriše studija istraživača klime, geonaučnika i fizičara životne sredine. Koristeći stalagmite u evropskim Alpima, uspeli su da pokažu da se tople faze javljaju prvenstveno kada je letnja insolacija dostigla maksimum na severnoj hemisferi.

Studija je objavljena u časopisu Communications Earth & Environment.

Prošla ledena doba na severnoj hemisferi bila su obeležena iznenadnim prelazima između hladnih i toplih faza, od kojih je svaka trajala nekoliko hiljada godina. Razlog za ove fluktuacije tek treba da bude razjašnjen, ali istraživanja ukazuju na efekte koji se odnose na veličinu kontinentalnog ledenog pokrivača.

Grenlandski led beleži 25 takvih ciklusa toplo-hladno između 115.400 i 14.700 godina. Istražujući stalagmite u pećinskom sistemu Melchsee-Frutt u švajcarskim Alpima, istraživači su po prvi put i sa velikom preciznošću mogli da istraže 16 takvih fluktuacija u pretposlednjem glacijskom periodu pre 185.000 do 130.000 godina.

Stalagmiti u pećinama su ključni arhivi u istraživanju klime i nude tragove o promenama temperature, padavinama i vegetacijskom pokrivaču. „Mi smo u mogućnosti da precizno odredimo njihovu starost i stoga analiziramo hronološki niz naglih klimatskih fluktuacija ledenog doba, koje identifikujemo koristeći vrednosti izotopa kiseonika,“ objašnjava prof. dr Norbert Frank sa Instituta za fiziku životne sredine Univerziteta Hajdelberg.

„Naša istraživanja su bila usmerena na to da li su, pored zapremine leda na severnoj hemisferi, orbitalno izazvane promene u globalnoj distribuciji insolacije mogle da utiču na nagle promene klime“, navodi šef studije dr Jens Folmajster, koji je doktorirao fiziku životne sredine. na Univerzitetu u Hajdelbergu i radio u GFZ Nemačkom istraživačkom centru za geonauke Potsdam i Potsdamskom institutu za istraživanje uticaja na klimu tokom istraživanja.

Istraživači su proučavali prelaze toplo-hladnih ciklusa u pretposlednjem ledenom dobu analizirajući starost i sastav izotopa kiseonika stalagmita iz pećinskog sistema Melchsee-Frutt.

„Na osnovu novopribavljenih podataka, uspeli smo da pokažemo da su se tople faze dešavale uglavnom tokom vršne faze letnje insolacije na severnoj hemisferi, čak i kada je nivo mora, koji zavisi od zapremine kontinentalnih ledenih pokrivača, ostao blizu. na minimum tokom vršnih glacijalnih perioda“, objašnjava dr Folmajster. Modelske simulacije su potvrdile ove nalaze. U skladu sa podacima istraživanja iz pećinskog sistema, simulacije predviđaju učestalost kao i trajanje toplih faza na odgovarajućem nivou mora i postojećoj insolaciji.

Naučnici sa Potsdamskog instituta za istraživanje uticaja klime, GFZ Nemačkog istraživačkog centra za geonauke Potsdam, Univerziteta Hajdelberg, Univerziteta u Inzbruku (Austrija), Švajcarskog instituta za speleologiju i proučavanje krša i Fondacije za prirodno nasleđe krša i pećina Obvalden (Švajcarska) ) učestvovali u studiji.