Injekcije insulina bi jednog dana mogle biti zamenjene rok muzikom, sugeriše istraživanje

Injekcije insulina bi jednog dana mogle biti zamenjene rok muzikom, sugeriše istraživanje

U SAD-u, više od 37 miliona ljudi pati od dijabetesa, a mnogi od njih zahtevaju redovno uzimanje insulina kako bi regulisali nivoe šećera u krvi. Dosadašnji način isporuke insulina bio je putem injekcija, ali istraživači su eksperimentisali sa zvučnim talasima kako bi razvili novi pristup.

Nedavna studija u časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology predstavila je koncept „muzički kontrolisanih ćelija koje oslobađaju insulin“ (MUZIKA). Istraživači su genetski modifikovali ćelije kako bi reagovale na zvučne talase, konkretno muziku benda Queen. Ovi „muzički“ jonski kanali u ćelijama oslobađaju insulin kao odgovor na određene zvučne stimulanse.

Studija je testirala različite muzičke žanrove i otkrila da je pesma „We Will Rock You“ od benda Queen efikasno simulirala brzinu oslobađanja insulina u normalnim beta ćelijama pankreasa. Nakon što su implantirane ćelije koje reaguju na muziku u miševe sa dijabetesom, eksperiment je pokazao da je 15-minutno sviranje pomenute pesme svakodnevno vratilo nivoe insulina i šećera u krvi miševa na normalne vrednosti.

Iako ovi rezultati izgledaju obećavajuće, istraživači ukazuju na potrebu za daljim istraživanjima pre nego što ovaj pristup postane praktičan za ljudsku upotrebu. Takođe, zabrinutosti uključuju mogućnost stvaranja previše insulina i pitanje održivosti ćelija koje reaguju na zvučne talase tokom dužeg vremenskog perioda.

Ukoliko dalja ispitivanja potvrde efikasnost i bezbednost ove tehnike, „muzički insulin“ može predstavljati revolucionarnu alternativu injekcijama za pacijente sa dijabetesom, nudeći lakši i manje invazivan način za održavanje normalnih nivoa insulina u organizmu.