Fibroblasti grade i održavaju ekstracelularni matriks, ili fizičku skelu za ćelije, u vezivnom tkivu unutar tela. Veruje se da kancerogeni tumori mogu da regrutuju obližnje fibroblaste i da ih koriste za promovisanje sopstvenog rasta i invazije. Ovaj proces, nazvan aktivacija fibroblasta povezana sa rakom, takođe može zaštititi tumore od hemoterapije i otežati lečenje.
Istraživači sa Academia Sinica, Nacionalnog Univerziteta Jang Ming Čiao Tung, Nacionalne univerzitetske bolnice Tajvana i Nacionalnog univerziteta Tajvana razvili su sistem 3D ćelijske kulture kako bi testirali kako inhibiranje aktivnosti fibroblasta može pomoći u lečenju raka pluća. Otkrili su da je kombinovanje leka protiv fibroze nintedaniba sa lekom protiv raka cisplatin povećala efikasnost poslednjeg. Istraživanje je objavljeno u APL Bioengineering.
„Skoro 90% smrti pacijenata sa rakom pluća u kasnoj fazi uzrokovano je širenjem tumora na druge organe, a ne na primarni tumor“, rekao je autor Čau-Hvang Li. „Stoga je ključno pronaći načine za inhibiciju metastaza raka pluća kako bi se produžio život pacijenata sa rakom pluća.“
Da bi simulirali mikrookruženje tumora i oponašali stvarna tkiva, tim je zajedno kultivisao ćelije raka pluća i fibroblaste u 3D matrici. Ćelije raka su formirale sferoid, oko kojeg su fibroblasti bili nasumično raspoređeni.
Istraživači su testirali lek protiv raka cisplatin sa i bez dva leka protiv fibroze, nintedaniba i pirfenidona. Oni su merili indikatore rasta tumora i invazivnosti, otkrivši da je nintedanib poboljšao efikasnost cisplatina protiv raka. Pirfenidon nije pokazao sličan efekat.
„Naši rezultati sugerišu da bi kombinacija nintedaniba i cisplatina mogla biti efikasna strategija lečenja raka pluća ciljanjem na ćelije raka i aktivaciju fibroblasta povezanu sa rakom oko tumora“, rekao je Li.
Sistem 3D kulture ćelija biće dragoceno sredstvo za procenu efikasnosti drugih kombinacija lekova na rast i invaziju tumora. To bi moglo da eliminiše potrebu za testiranjem na životinjama dok se i dalje pouzdano procenjuje efikasnost i bezbednost leka.
„Ova studija bi mogla da otvori put za razvoj efikasnijih strategija lečenja raka pluća i drugih solidnih tumora“, rekao je Li. „Nadamo se da će ova studija uvesti novi, obećavajući alat za pretkliničko testiranje lekova.“
Autori planiraju da proučavaju druge vrste raka, kao što su rak jetre i oralni karcinom, koristeći isti sistem. Takođe se nadaju da će poboljšati kulturu kako bi bolje oponašali mikrookruženje tumora.