Indijska svemirska letelica kreće ka centru Sunčevog sistema

Indijska svemirska letelica kreće ka centru Sunčevog sistema

Indijska svemirska letelica za nadgledanje Sunca prešla je orijentirnu tačku na svom putovanju da pobegne iz „sfere Zemljinog uticaja“, saopštila je njena svemirska agencija, nekoliko dana nakon razočaranja što se njen rover za mesec nije uspeo probuditi.

Misija Aditia-L1, koja je 2. septembra započela svoje četvoromesečno putovanje ka centru Sunčevog sistema, nosi instrumente za posmatranje najudaljenijih slojeva Sunca.

„Svemirska letelica je pobegla iz sfere Zemljinog uticaja“, saopštila je Indijska organizacija za svemirska istraživanja (ISRO) u saopštenju kasno u subotu.

Aditia, nazvan po hinduističkom božanstvu sunca, prešao je 920.000 kilometara (570.000 milja), nešto više od polovine ukupne udaljenosti putovanja.

U tom trenutku, gravitacione sile oba astronomska tela se poništavaju, omogućavajući misiji da ostane u stabilnoj orbiti oko naše najbliže zvezde.

„Ovo je drugi put uzastopno da bi ISRO mogao da pošalje svemirsku letelicu van sfere uticaja Zemlje, a prvi put je to bila misija Mars Orbiter“, dodaje agencija.

Indija je u avgustu postala prva zemlja koja je spustila letelicu u blizini uglavnom neistraženog južnog pola Meseca i tek četvrta nacija koja je sletela na Mesec.

Rover Pragjan je istražio blizinu mesta sletanja, ali je isključen pre početka lunarne noći, koja na Zemlji traje otprilike dve nedelje.

Indija se nadala da će produžiti misiju ponovnim aktiviranjem vozila na solarni pogon kada se dnevna svetlost vrati na površinu Meseca, ali je do sada bila dočekana radio tišinom.

„U redu je ako se ne probudi jer je rover uradio ono što se očekivalo“, rekao je u sredu šef ISRO-a S. Somanat.

Indija je 2014. godine postala prva azijska nacija koja je postavila letelicu u orbitu oko Marsa, a planirano je da lansira trodnevnu misiju sa posadom u Zemljinu orbitu do sledeće godine.

Sjedinjene Države i Evropska svemirska agencija poslale su brojne sonde u centar Sunčevog sistema, počevši od NASA-inog programa Pioneer 1960-ih.

Japan i Kina su lansirali sopstvene misije solarne opservatorije u Zemljinu orbitu.

Ali ako bude uspešna, najnovija misija ISRO-a biće prva od strane bilo koje azijske nacije koja će biti postavljena u orbitu oko Sunca.