Tuga za vunastim mamutima: Kraj na ostrvu Vrangel nakon 6.000 godina izolacije

Tuga za vunastim mamutima: Kraj na ostrvu Vrangel nakon 6.000 godina izolacije

Poslednji trenuci vunastog mamuta na ostrvu Vrangel, na severoistočnoj obali Sibira, predstavljaju tužnu priču o izumiranju jedne od najimpresivnijih vrsta u istoriji. Iako su nekada bili veličanstvena stvorenja, poslednje jedinke ovih mamuta izdahnule su pre oko 4000 godina. Za njihovu sudbinu smatra se da je ključni faktor bila iznenadna promena okruženja, a ne samo genetska degradacija kao što se ranije pretpostavljalo.

Nakon poslednjeg ledenog doba, globalno zagrevanje je podiglo nivoe mora, odsecajući ostrvo Vrangel od kopnenog dela. Ovo je smanjilo dostupnost staništa prilagođenih hladnim uslovima, što je dovelo do opadanja brojnosti mamuta. Ostrvo je postalo poslednje utočište za ove životinje, koje su se suočile sa sve manjim brojem jedinki i genetskom degradacijom usled izolacije.

Nova istraživanja, vođena genetičarkom Marianne Dehaskue iz Centra za paleogenetiku, pružila su detaljniji uvid u genetsku situaciju vunastih mamuta sa ostrva Vrangel. Analizirajući 21 genom, istraživači su otkrili znake inbridinga i oporavka populacije tokom perioda od 6000 godina koliko su mamuti bili izolovani.

„Ovi rezultati su iznenađujući jer ukazuju da je populacija mamuta sa ostrva Vrangel bila u stanju da se oporavi od genetskih izazova uskog grla“, objašnjava Dehaskue. „Iako su mamuti akumulirali štetne mutacije tokom vremena, većina njih nije bila dovoljno štetna da ugrozi opstanak vrste.“

Ipak, konačni nestanak vunastih mamuta ostaje misterija. Iako su uspeli da prežive gotovo sve do pre 4000 godina, neki neočekivani događaj ili promena u okruženju verovatno su zapečatili sudbinu ovih divovskih bića.

„Nastavljamo da istražujemo šta je tačno dovelo do njihovog izumiranja, ali još uvek postoje mnoge nepoznanice“, dodaje Lav Dalen iz Centra za paleogenetiku. „Ovo istraživanje nam pruža važne lekcije o biodiverzitetu i uticaju uskih grla populacije na dugoročnu opstojnost vrsta.“

Za naučnike i istraživače, vunasti mamuti su simbol trajanja i izazova sa kojima se suočavaju životinjske populacije širom sveta danas. Njihova sudbina podseća nas na važnost očuvanja i pravilnog upravljanja biodiverzitetom kako bi se obezbedio nastavak evolucije i opstanka vrsta u budućnosti.