Imunske ćelije povezane sa anksioznošću, depresijom i Alchajmerovom bolešću

Imunske ćelije povezane sa anksioznošću, depresijom i Alchajmerovom bolešću

Regulatorne T ćelije – radni konji imunološkog sistema tela – takođe mogu stabilizovati raspoloženje, prema studiji. Forkhead bok P3 (Fokp3) je faktor transkripcije koji kontroliše proizvodnju regulatornih T ćelija (Tregs).

Tregovi su ključni regulatori adaptivnog imunog sistema; međutim, prethodni rad takođe sugeriše da Tregs mogu uticati na raspoloženje. Smanjena ekspresija Fokp3 povezana je sa velikim depresivnim poremećajima.

Giulio Maria Pasinetti i kolege su testirali liniju laboratorijskih miševa čiji Tregovi mogu biti privremeno iscrpljeni na standardnim zadacima dizajniranim za merenje depresije i anksioznosti kod glodara. Miševi sa osiromašenim Treg-om su se češće skrivali u mraku, manje su se kretali i lakše odustajali od akcija samoodržanja – što sugeriše da su miševi sa osiromašenim Treg-om bili anksiozniji i depresivniji od kontrolnih miševa. Nalazi su objavljeni u časopisu PNAS Nekus.

Ove neurobihejvioralne promene kod miševa sa osiromašenim Treg-om su preokrenute nakon obnavljanja ćelija koje eksprimiraju Fokp3, a miševi sa Treg restauracijom bili su sličniji kontrolama nego miševi sa osiromašenim Treg-om. Pored toga, miševi uzgojeni za modeliranje Alchajmerove bolesti pokazali su kognitivna oštećenja kada su im Tregovi bili iscrpljeni.

Autori smatraju da smanjenje Treg-a izaziva proliferaciju perifernih imunih ćelija, od kojih neke mogu preći krvno-moždanu barijeru u mozak i izazvati zapaljenske odgovore u formaciji hipokampusa. Ova prolazna aktivacija urođenog imuniteta u mozgu može izazvati anksioznost, depresiju ili kognitivno pogoršanje tipa Alchajmerove bolesti, prema autorima.