Imune ćelije koje patroliraju ljudskim okom nisu ono što su naučnici mislili

Imune ćelije koje patroliraju ljudskim okom nisu ono što su naučnici mislili

Ljudsko telo je obavijeno kožom, zaštitnim slojem koji štiti našu unutrašnjost od spoljašnjih pretnji. Ali postoji nekoliko slabih tačaka i nekoliko otvora kojima je potrebna dodatna odbrana.

U oku, na primer, specijalizovane imune ćelije patroliraju za prestupnicima koje ne možemo da vidimo, ali bi mogli da se uvuku. Međutim, naučnici su upravo shvatili da ove imune ćelije nisu baš ono što su mislile da jesu.

„Do sada su ove ćelije pogrešno klasifikovane kao dendritske ćelije na osnovu statičkog snimanja“, objašnjava Skot Miler, imunolog sa Instituta za infekcije i imunitet Peter Doherti u Melburnu, Australija.

Dendritične ćelije su izviđači koji predstavljaju prepoznatljive oznake zvane antigeni, sakupljene od upadljivih ćelija, virusa ili drugog stranog materijala, drugim imunim ćelijama zvanim T ćelije. Ove T ćelije, deo adaptivnog imunog sistema tela, reaguju ako se antigeni ne poklapaju sa sopstvenim tela i pamte uljeze za sledeći put.

„Kombinovanjem naše novorazvijene tehnike snimanja sa drugim naprednim analitičkim pristupima, uspeli smo da otkrijemo da su značajan broj ćelija na površini zdrave rožnjače zapravo T ćelije“, kaže Mueller.

Rožnjača je providni omotač oka kroz koji vidimo. Njegova zakrivljenost čini dve trećine optičke snage oka. Da bi se sačuvala ova vizija, imunološki odgovori kao što je zapaljenje moraju biti strogo kontrolisani u rožnjači.

Na osnovu studija na životinjama objavljenim prošle godine, Mueller i kolege su sumnjali da su mnoge rezidentne imune ćelije rožnjače zapravo T ćelije. Videli su kako ove T ćelije štite od infekcija oka kod miševa i pitali su se da li je isto tako i kod ljudi.

Da bi pogledali, koristili su tehniku snimanja koja se zove funkcionalna in vivo konfokalna mikroskopija, koja omogućava istraživačima da vizualizuju živo tkivo na ćelijskom nivou i prate njihovo kretanje u video zapisima sa vremenskim intervalom (umesto da gledaju kriške očuvanog tkiva).

Snimanje zdrave ljudske rožnjače kod 16 mladih odraslih osoba otkrilo je T ćelije koje se guraju u visokoj pripravnosti, u interakciji sa dendritičnim ćelijama i nervima u najudaljenijem sloju rožnjače, epitelu rožnjače.

„Snimajući dublje u stromu rožnjače, pokazujemo da puzeći makrofagi i retke pokretne T ćelije patroliraju tkivom“, piše tim u svom objavljenom radu.

Nalazi proširuju naše razumevanje tipova imunih ćelija koje se nalaze u rožnjači, štiteći nas od patogena, a istraživači su takođe pokazali kako T ćelije specifično reaguju na različite stimuluse.

Tim je uhvatio kako su imune ćelije oka reagovale na kratkotrajno nošenje kontaktnih sočiva i kod osoba sa alergijskom bolešću oka i kako su tretmani lekovima pomogli da se modulira ponašanje ćelija.

„Pošto ova nova tehnika uključuje neinvazivno snimanje ljudske rožnjače u vremenskim intervalima, [ona] bi se mogla koristiti direktno u klinikama za procenu imunoloških odgovora i zdravlja oka“, kaže očni imunolog Holi Čineri sa Univerziteta u Melburnu.

Naravno, tehnici će biti potrebna dodatna validacija pre kliničke upotrebe.

Istraživači su, međutim, ranije koristili slične tehnike za praćenje mikrostrukturnih promena na rožnjači posle operacije katarakte kod ljudi sa dijabetesom koji su skloni razvoju katarakte, zamućenih okluzija koje se formiraju u očnom sočivu.

Razumevanje kako imune ćelije pomažu u očuvanju (ili eventualno narušavanju) funkcije oka je važno jer infekcije rožnjače ili operacija katarakte na jednom oku mogu uticati na drugo – sa zapaljenjem koje se širi između dve očne površine i nervnih ćelija.