Nova vrsta drevnog aligatora sa Tajlanda koja je blisko povezana sa kineskim aligatorom (Alligator sinensis) opisana je u studiji objavljenoj u Scientific Reports.
Gustavo Darlim, Marton Rabi, Kantapon Suraprasit, Pannipa Tian i kolege su identifikovali novu vrstu ispitivanjem skoro kompletne fosilizovane lobanje – koju datiraju u mlađu od 230.000 godina – iz Ban Si Liama, Tajland.
Oni su nazvali vrstu Alligator munensis u odnosu na obližnju reku Mun. Autori su ispitali ostatke i istražili evolucionu vezu između A. munensis i drugih vrsta upoređujući njene ostatke sa ostacima 19 primeraka iz četiri izumrle vrste aligatora, kao i živog američkog aligatora (Alligator mississippiensis), kineskog aligatora i caimana sa naočarima. Caiman crocodilus) vrsta.
Takođe su pregledali prethodno objavljena istraživanja o karakteristikama skeleta i evolucionim odnosima između vrsta aligatora.
Autori su identifikovali nekoliko karakteristika lobanje koje su jedinstvene za A. munensis, uključujući široku i kratku njušku, visoku lobanju, smanjen broj otvora za zube i nozdrve koje su postavljene daleko od vrha njuške. Pored toga, primećuju sličnosti između lobanja A. munensis i kineskog aligatora, kao što je prisustvo malog otvora na krovu, ustima, izbočina na vrhu lobanje i podignutog grebena iza nozdrva.
Oni predlažu da su ove dve vrste blisko povezane i da su možda delile zajedničkog pretka u nizinama rečnih sistema Jangce-Ksi i Mekong-Čao Praja. Oni spekulišu da je povećanje nadmorske visine jugoistočne tibetanske visoravni između 23 i pet miliona godina moglo dovesti do razdvajanja različitih populacija i evolucije dve odvojene vrste.
Autori su primetili da A. munensis ima velike otvore za zube na zadnjem delu usta, što ukazuje na to da je možda imao velike zube koji su mogli da drobe školjke. Kao rezultat toga, oni sugerišu da je A. munensis možda jeo plen sa tvrdom ljuskom, kao što su puževi, pored drugih životinja.
Nalazi pružaju dalji uvid u evoluciju azijskih aligatora.