Identifikacija autora umetničkog dela ispitivanjem otiska prsta

Identifikacija autora umetničkog dela ispitivanjem otiska prsta

Džemila Sero, sada saradnica Migelien Gerritzen u Rijksmuseumu i bivši postdoktor u Centrum Viskunde & Informatica, zajedno sa timom istraživača iz Rijksmuseuma, Lajden i Univerziteta Kembridž, ispitala je skulpturu od terakote „Studija za lebdeći puto“ koja se pripisuje Laru Delvau (1696–1778) i smeštena u stalnoj zbirci Rijksmuseuma.

Metodologija i nalazi su objavljeni u otvorenom pristupu u časopisu Napredak nauke u radu pod naslovom „Profilisanje umetnika korišćenjem mikro-CT skeniranja skulpture od terakote Rijksmuseuma“.

Da bi stekli sačuvane utiske na skulpturi, istraživači su koristili mašinu za kompjutersku tomografiju koja se nalazi u laboratoriji FleKs-rai.

Sero i njene kolege razvile su cevovod za dobijanje očuvanih otisaka prstiju i tragova alata na vidljivoj površini statue, kao i na njenim prazninama skrivenim od pogleda, koristeći 3D mikro-kompjutersku tomografiju. Pored toga, implementirali su metode za kvantitativno karakterisanje ovih utisaka.

Autori su procenili da delimični otisci prstiju ovog specifičnog umetničkog dela pripadaju odraslom muškarcu. Ovo odgovara pripisivanju modela Loranu Delvou. Procena starosne grupe umetnika može biti korisna u onim slučajevima kada je majstor blisko radio sa mladim učenicima, a više informacija izvučenih iz preživelih ocena može dodati vrednost umetničkim delima podržavajući umetničku atribuciju.

Džemila Sero je pokrenula ovu istraživačku liniju kada je bila postdoktor u grupi za računarsku sliku u Centrum Viskunde & Informatica i bila je deo projekta Impact4Art.

Projekat Impact4Art osmislili su Joost Batenburg (vođa projekta) i Erma Hermens.

Sero je kasnije dobila stipendiju Migelien Gerritzen u Rijksmuseumu za vođenje sopstvenog istraživačkog projekta „Uzorci slikanja na skulpturama od terakote“.

Proučava utiske koje su umetnici ostavili na umetničkim delima iz kolekcija Rijksmuseuma, kao što su ljudski otisci, potezi četkicom i oznake alata, koristeći 2D i 3D slike visoke rezolucije i napredne računarske metode.