Visok nivo hormona stresa kortizola tokom trećeg trimestra trudnoće može poboljšati govorne i jezičke veštine u prve tri godine života deteta, pokazalo je istraživanje koje će biti predstavljeno 13. maja na 25. Evropskom kongresu endokrinologije u Istanbulu. Nalazi pomažu istraživačima da dalje razumeju ulogu kortizola u razvoju fetusa i deteta.
Razvoj jezika u ranom detinjstvu može da ukaže na to koliko je bebin nervni sistem bio razvijen u materici. Prenatalna izloženost kortizolu — steroidnom hormonu koji pomaže telu da reaguje na stres — usmerava rast fetusa i takođe utiče na razvoj njegovog mozga. Međutim, efekti kortizola na rani razvoj jezika ostaju nepoznati.
U ovoj studiji, istraživači iz Univerzitetske bolnice Odense analizirali su podatke o nivoima kortizola 1.093 Danske žene tokom trećeg tromesečja trudnoće i o govornim i jezičkim veštinama 1.093 danske dece uzrasta od 12 do 37 meseci, iz Odense dečje kohorte. Otkrili su da dečaci izloženi visokim nivoima kortizola u materici mogu reći više reči u dobi od 12 do 37 meseci, dok su devojčice bolje razumele više reči u dobi od 12 do 21 mesec.
„Prema našim saznanjima, ovo je prva studija koja istražuje povezanost između nivoa kortizola kod majke i razvoja jezika kod dece tokom vremena, uzimajući u obzir i pol potomstva i nivo obrazovanja majke“, rekla je dr Anja Fenger Drajer, koja je bila uključena u istraživanje. studija.
Ona je dodala: „Imali smo pristup velikoj studijskoj kohorti, visokokvalitetnim metodama analize i relevantnim kovarijatima, što našu studiju čini važnim doprinosom fiziološkom razumevanju prenatalne izloženosti kortizolu u sazrevanju fetusa i razvoju deteta.
Tim će zatim proceniti da li je veća verovatnoća da će deca izložena visokom kortizolu u materici imati veći kvocijent inteligencije (IK). Osim podataka o nivoima kortizola kod majke i ranom razvoju jezika, Odense Child Cohort takođe ima podatke o testovima inteligencije koje su sprovela deca uzrasta od sedam godina. „Rani razvoj jezika kod dece poznat je kao prediktor kognitivnih funkcija kasnije u životu, kao što su pažnja, pamćenje i učenje, tako da želimo da istražimo da li je prenatalna izloženost kortizolu takođe povezana sa IK rezultatima dece uzrasta od 7 godina“, rekao je dr Fenger Drajer.