Hoćemo li saznati poreklo meseca? Japanska svemirska agencija kaže da sada možda ima tragove

Hoćemo li saznati poreklo meseca? Japanska svemirska agencija kaže da sada možda ima tragove

Bespilotna lunarna letelica snimila je i prenela podatke analizirajući 10 lunarnih stena, što je dostignuće veće od očekivanog koje bi moglo da pomogne u pronalaženju tragova o poreklu meseca, rekao je zvaničnik japanske svemirske agencije u sredu.

Četiri dana, Smart Lender za istraživanje Meseca, ili SLIM—koji je sleteo na Mesec prošlog meseca—koristio je svoju višepojasnu spektralnu kameru za proučavanje sastava stena i radio na ispitivanju mesečevih stena, rekao je menadžer projekta Japanske agencije za istraživanje svemira Šiničiro. Sakai.

Lunarna misija je prva u Japanu. Svemirska letelica je 20. januara napravila istorijski precizan dodir, iako je sletela na pogrešan način, jer njeni solarni paneli u početku nisu mogli da vide sunce i isključena je nakon kratke komunikacije sa Zemljom. Ali osmog dana je počeo da radi, što mu je omogućilo da uspešno ponovo uspostavi komunikaciju sa komandnim centrom JAKSA na Zemlji.

Crno-bela fotografija preneta ubrzo nakon što je SLIM ponovo aktiviran pokazala je neravnu površinu Meseca, uključujući šest stena. Zanat je na kraju dobio podatke iz ukupno 10 stena, a sve su dobile imena pasmina pasa, kao što su „Akitainu“, „Bigl“ i „Šibainu“.

„Nadamo se da će nas analiza stena dovesti do porekla meseca“, rekao je Sakai. Upoređivanjem mineralnog sastava mesečevih stena i onih na Zemlji, mogli bi da otkriju da li stene imaju zajedničke elemente, rekao je on. Prema hipotezi o „džinovskom udaru“, veruje se da je Mesec nastao kao rezultat sudara Zemlje sa drugom planetom i manje mase koja se odvojila od njih.

JAKSA tim je očekivao da će SLIM proučiti i analizirati samo jednu stenu, tako da je posedovanje podataka o 10 stena bio razlog za slavlje, što je podstaklo tim da nastavi da proučava poreklo Meseca.

SLIM trenutno „hibernira“ u još jednoj lunarnoj noći koja će trajati do kraja februara. Ostaje nepoznato da li će sonda i njen spektroskop preživeti teške hladne noćne temperature i moći da se „probude“ kada se sunčeva svetlost vrati.

Letelica je sletela oko 55 metara (60 jardi) od svoje mete, u blizini kratera Šioli, regiona prekrivenog vulkanskim stenama. To je najpreciznije sletanje u poređenju sa prethodnim misijama na Mesec koje su obično imale za cilj ravne oblasti široke najmanje 10 kilometara (6 milja).

Ako lender nije naišao na kvar u poslednjem trenutku u jednom od dva glavna motora koji je izazvao sletanje teže od planiranog, procenjeno je da je SLIM-ov tačdaun bio na nekoliko metara od mete, rekao je JAKSA.

SLIM je nosio dve autonomne sonde koje su puštene neposredno pre dodira, snimajući sletanje, okruženje i druge lunarne podatke. Dve male sonde su završile svoju misiju snimanja SLIM-ovog početnog rada i od tada su prestale da rade.

Sletanje je učinilo Japan petom zemljom u svetu koja je stigla na Mesec, posle Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza, Kine i Indije.