Habl snimio spiralnu galaksiju NGC 1672

Habl snimio spiralnu galaksiju NGC 1672

Ova slika NASA/ESA Hubble svemirskog teleskopa prikazuje NGC 1672, spiralnu galaksiju sa prečkama koja se nalazi 49 miliona svetlosnih godina od Zemlje u sazvežđu Dorado. Ova galaksija je multitalentovana svetlosna emisija, koja pokazuje impresivan niz različitih nebeskih svetlosti.

Kao i svaka spiralna galaksija, sjajne zvezde ispunjavaju njen disk, dajući galaksiji prelep sjaj. Duž njegova dva velika kraka, mehurići gasa vodonika sijaju u upečatljivom crvenom svetlu podstaknutom zračenjem malih zvezda obavijenih unutra. Blizu centra galaksije nalaze se neke posebno spektakularne zvezde ugrađene u prsten vrućeg gasa.

Ove novoformirane i izuzetno vruće zvezde emituju moćne rendgenske zrake. Bliže, u samom centru galaksije, nalazi se još svetliji izvor rendgenskih zraka, aktivno galaktičko jezgro. Ova rendgenska elektrana čini NGC 1672 Sajfertovom galaksijom. Formira se kao rezultat zagrejane materije koja se kovitla u akrecionom disku oko supermasivne crne rupe NGC 1672.

Zajedno sa svojim sjajnim mladim zvezdama i rendgenskim jezgrom, vrhunac ove slike je najprolaznija i privremena svetla: supernova, vidljiva na samo jednoj od šest Hablovih slika koje čine ovaj kompozit. Supernova SN 2017GAKS je bila supernova tipa I izazvana kolapsom jezgra i naknadnom eksplozijom džinovske zvezde koja je prešla iz nevidljive u novo svetlo na nebu za samo nekoliko dana.

Supernova već bledi i vidljiva je kao mala zelena tačka odmah ispod prevoja spiralnog kraka na desnoj strani. Astronomi su hteli da potraže bilo koju zvezdu pratioca koju je možda imao prethodnik supernove — nešto što je nemoguće uočiti pored žive supernove — pa su namerno snimili ovu sliku supernove koja bledi.

Nedavno je NGC 1672 takođe bio među galaktikama snimljenim NASA/ESA/CSA svemirskim teleskopom Džejms Veb, pokazujući prsten od gasa i strukturu prašine u njegovim spiralnim krakovima.