Habl snima novi pogled na galaksiju M90

Habl snima novi pogled na galaksiju M90

Ova slika NASA/ESA svemirskog teleskopa Habl prikazuje upečatljivu spiralnu galaksiju Mesije 90 (M90, takođe NGC 4569), koja se nalazi u sazvežđu Devica. U 2019, Habl je objavio sliku M90 napravljenu sa podacima Vide Field and Planetari Camera 2 (VFPC2) snimljenim 1994. godine, ubrzo nakon njegove instalacije.

Ta VFPC2 slika ima karakterističan uzorak stepenica zbog rasporeda svojih senzora. Kamera širokog polja 3 (VFC3) zamenila je VFPC2 2009. godine, a Hubble je koristio VFC3 kada je ponovo okrenuo otvor blende Messieru 90 2019. i 2023. Ti podaci su rezultirali ovom zapanjujućom novom slikom, pružajući mnogo potpuniji pogled na prašnjavi disk galaksije, njegov gasoviti oreol, i njegovo svetlo jezgro.

Unutrašnji delovi diska M90 su mesta formiranja zvezda, ovde se vide u crvenom H-alfa svetlu iz maglina. M90 se nalazi među galaksijama relativno obližnjeg jata Devica, a njegova orbita je odvela M90 na putanju blizu centra jata pre oko 300 miliona godina.

Gustina gasa u unutrašnjem jatu opterećivala je M90 poput snažnog čeonog vetra, uklanjajući ogromne količine gasa iz galaksije i stvarajući difuzni oreol koji vidimo oko nje. Ovaj gas više nije dostupan za formiranje novih zvezda u M90, a spiralna galaksija će na kraju izbledeti kao rezultat.

M90 se nalazi 55 miliona svetlosnih godina od Zemlje, ali je jedna od retkih galaksija koje nam se približavaju. Njegova orbita kroz jato Devica se toliko ubrzala da je M90 u procesu da u potpunosti pobegne iz klastera. Slučajno se kreće u našem pravcu.

Astronomi su izmerili druge galaksije u jatu Devica sličnim brzinama, ali u suprotnom smeru. Kako M90 nastavlja da se kreće ka nama tokom milijardi godina, takođe će se razvijati u sočivastu galaksiju.