Habl posmatra galaksiju sa proždrljivom crnom rupom

Habl posmatra galaksiju sa proždrljivom crnom rupom

Svetli, zvezdani spiralni krakovi okružuju aktivni galaktički centar na ovoj novoj slici galaksije NGC 4951 NASA Habl svemirskog teleskopa.

Smešten u sazvežđu Device, NGC 4951 se nalazi otprilike 50 miliona svetlosnih godina od Zemlje. Klasifikovana je kao Sajfertova galaksija, što znači da je to izuzetno energičan tip galaksije sa aktivnim galaktičkim jezgrom (AGN). Međutim, Seifertove galaksije su jedinstvene od drugih vrsta AGN-ova jer se sama galaksija i dalje može jasno videti – različite vrste AGN-ova su toliko svetle da je skoro nemoguće posmatrati stvarnu galaksiju u kojoj se nalaze.

AGN-ove poput NGC 4951 pokreću supermasivne crne rupe. Kako se materija vrti u crnu rupu, ona generiše zračenje u čitavom elektromagnetnom spektru, čineći da AGN blista.

Habl je pomogao da se dokaže da supermasivne crne rupe postoje u jezgru skoro svake galaksije u našem univerzumu. Pre nego što je teleskop lansiran u nisku orbitu Zemlje 1990. godine, astronomi su samo teoretizirali o njihovom postojanju. Misija je potvrdila njihovo postojanje posmatrajući neosporne efekte crnih rupa, poput mlazova materijala koji se izbacuju iz crnih rupa i diskova gasa i prašine koji se vrte oko tih crnih rupa veoma velikom brzinom.

Ova zapažanja NGC 4951 su uzeta da obezbede dragocene podatke za astronome koji proučavaju kako se galaksije razvijaju, sa posebnim fokusom na proces formiranja zvezda. Habl je prikupio ove informacije, koje se kombinuju sa posmatranjima sa svemirskog teleskopa Džejms Veb (JVST) kako bi podržao program JVST Treasuri. Programi Trezora prikupljaju zapažanja koja se fokusiraju na potencijal za rešavanje više naučnih problema sa jednim, koherentnim skupom podataka i omogućavaju niz ubedljivih naučnih istraživanja.