Grbavi kit napravio rekordnu migraciju preko 3 okeana

Grbavi kit napravio rekordnu migraciju preko 3 okeana

Mladi mužjak grbavog kita primećen je kako se brati sa ženkama u dve različite grupe koje se nalaze na suprotnim stranama sveta, sa rekordnim putovanjem od više od 13.000 kilometara između njih.

Viđenja su zbunila morske biologe, okeanografe i stručnjake za kitove koji su analizirali viđenja. Uprkos povremenom preklapanju, grbavi kitovi ( Megaptera novaeangliae ) se uglavnom drže svojih različitih matičnih fondova, kojih na južnoj hemisferi ima sedam.

Mužjak je primećen sa drugim grbavcima na fotografijama postavljenim na platformi za posmatranje kitova Happivhale, prvo u Tihom okeanu blizu Kolumbije 2013. godine, u zalivu Tribuga odmah iznad ekvatora, a zatim, devet godina kasnije, u druženju sa potpuno drugačijim grupa kod obale Fumbe, tanzanijskog sela na Zanzibaru, u jugozapadnom Indijskom okeanu.

To je minimalna razdaljina od 13.046 kilometara između viđenja istog kita i prvi zapis o grbavom kitu koji se naizmenično menja između zimovališta Pacifika i Indijskog okeana.

Takav rekordni opseg postavlja pitanje: ko je ovaj pravi plejboj sveta kitova? I zašto je do sada bacio svoju društvenu mrežu?

Za kitove, razmnožavanje i hranjenje se mogu odvijati na suštinski odvojenim lokacijama, tako da migracije do 8.000 kilometara u jednom pravcu severno ili jug nisu nečuvene. Ali longitudinalne migracije – kao u ovom slučaju – prilično su neobične.

Kit je možda bio vođen pojačanom konkurencijom sa drugim mužjacima u uzgoju i hrani, dok se broj grbavih grbača na globalnom nivou oporavlja od pustoši koja im je istorijski naneta.

Njegovo putovanje bi takođe moglo biti odgovor na promene u njegovom okruženju i klimi koje utiču na distribuciju krila u Južnom okeanu, vitalnog izvora hrane za grbavce.

„Ne može se precizno utvrditi kada je došlo do promene područja gnežđenja za ovog kita, ali se može reći da je izgleda da je jedinka bila polno zreo mužjak kada je prvi put viđena 2013. i tokom kretanja između istočnog Pacifika i zapadnog Indijskog okeana nakon avgusta 2017.“, pišu autori.

„Kada je ovaj mužjak viđen na Zanzibaru 2022. godine, pretpostavljajući polnu zrelost sa najmanje 6 godina, imao je najmanje 15 godina.

Ne znamo sa sigurnošću, ali s obzirom na njegove godine i činjenicu da obe slike pokazuju da pravi društvo ženki, istraživači misle da je verovatno njegovo epsko putovanje napravljeno u ime razmnožavanja, posebno pošto su viđenja zabeležena tokom sezone parenja .

Nemoguće je znati tačnu rutu kojom je krenuo samo na osnovu fotografija, ali uprkos impresivnoj kilometraži, to je verovatno bio lak autostop na preovlađujućim strujama koje teku niz zapadnu obalu Južne Amerike, oko rta Horn, preko Atlantskog okeana. i oko Rta dobre nade pre dolaska u Indijski okean.

„[Ono] naglašava važnost prekograničnih istraživačkih napora i građanske nauke da bi se razumeli potencijalni pokretači i uticaj na stanovništvo međuokeanskih kretanja grbavih kitova“, zaključuju autori.
Uz bolje praćenje, možda ćemo dobiti bolju predstavu o tome šta tera kita sa obale na daleku obalu, i da li je ovaj neustrašivi putnik migrant koji je gladovao sa svoje teritorije ili jednostavno mladić koji žudi za otvorenim putem.