Globalne temperature mora u Tihom okeanu dostižu rekordne nivoe

Globalne temperature mora u Tihom okeanu dostižu rekordne nivoe

U martu i aprilu 2023, neki naučnici na Zemlji počeli su da ističu da su prosečne temperature površine mora premašile najviše nivoe uočene u ključnim podacima koje vodi NOAA. Mesecima kasnije, oni ostaju na rekordnom nivou, sa globalnom temperaturom površine mora 0,99°C (1,78°F) iznad proseka u julu. To je bio četvrti mesec zaredom da su na rekordnom nivou.

Naučnici iz NASA-e su pobliže pogledali zašto. „Postoji mnogo stvari koje utiču na svetsku temperaturu površine mora, ali dva glavna faktora su ih gurnula na rekordne visine“, rekao je Džoš Vilis, okeanograf u NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon (JPL). „Imamo El Ninjo koji se razvija u Pacifiku, a to je pored dugoročnog globalnog zagrevanja koje je guralo temperaturu okeana u stalnom porastu skoro svuda tokom jednog veka.

Mapa iznad prikazuje anomalije temperature površine mora 21. avgusta 2023, kada su mnoga područja bila za više od 3°C (5,4°F) toplija od normalne. Tog datuma, veći deo centralnih i istočnih regiona ekvatorijalnog Pacifika bio je neobično topao, što je potpis El Ninja u razvoju. Kao što je to bio slučaj nedeljama, velike mrlje tople vode bile su prisutne i u severozapadnom Pacifiku blizu Japana i severoistočnom Pacifiku u blizini Kalifornije i Oregona. Delovi Indijskog, Južnog i Arktičkog okeana takođe su pokazali neobičnu toplinu.

Mapa je zasnovana na podacima iz projekta Multiscale Ultrahigh Resolution Temperature Surface Surface Temperature (MUR SST), projekta JPL koji kombinuje merenja temperature površine mora sa više NASA, NOAA i međunarodnih satelita, kao i posmatranja brodova i plutača. Umesto da prikazuje apsolutnu temperaturu, anomalija odražava razliku između temperature površine mora 21. avgusta 2023. i proseka za taj dan 2003–2014. Video ispod, takođe zasnovan na podacima MUR SST, prikazuje globalne temperature površine mora od 1. aprila 2023. godine, perioda kada su bile na rekordnim nivoima. Najtoplije vode izgledaju tamnocrvene. Zasluge: NASA-in studio za naučnu vizuelizaciju, koristeći podatke iz projekta MUR

„Dugoročno gledano, svuda vidimo više vrućine i toplije temperature površine mora“, rekao je Gavin Šmit, direktor NASA-inog Instituta za svemirske studije Godard. „Taj dugoročni trend se skoro u potpunosti može pripisati ljudskom prisiljavanju – činjenici da smo stavili tako ogromnu količinu stakleničkog gasa u atmosferu od početka industrijske ere.“

Šmit je primetio da drugi faktori — kao što su vremenske prilike i obrasci vetra ili distribucija prašine i aerosola — imaju kratkoročne efekte na temperaturu površine mora u određenim regionima, ali generalno imaju manji uticaj na dugoročnu globalnu srednju vrednost. Prethodna istraživanja pokazuju da čak 90% viška toplote koja se pojavila poslednjih decenija usled povećanja emisije gasova staklene bašte apsorbuje okean, pri čemu je veći deo te toplote uskladišten blizu površine.

Najvažniji faktor koji je pomogao da se temperatura površine mora gurne na rekordnu teritoriju 2023. godine bio je El Ninjo u razvoju u Pacifiku, kaže Vilis. Do tog zaključka je došao analizirajući vreme i intenzitet anomalija temperature površine mora u nekoliko regiona i upoređujući ih sa globalnim trendom.

„Imali smo veliki skok globalne površinske temperature početkom aprila — tačno kada su temperature Pacifika skočile i kada je nivo mora u istočnom Pacifiku počeo da raste“, rekao je Vilis. „Toplotni talasi u Atlantiku su važni i imaće ozbiljne posledice na morski život i vremenske prilike u Evropi u narednim mesecima. Ali je Pacifik taj koji je ove godine uzeo globalnu meru u divljini.“

Ono što se dešava u Pacifiku ima tendenciju da ima veliki uticaj na globalnu temperaturu površine mora delom zbog svoje veličine. Pacifik predstavlja oko polovinu površine svetskog okeana.

Morski toplotni talasi — definisani kao periodi upornih anomalno toplih temperatura okeana (toplijih od 90% prethodnih posmatranja za dato doba godine) — nedavno su se desili u nekoliko oblasti. Jedna analiza NOAA pokazala je da je 48% globalnih okeana bilo usred morskog toplotnog talasa u avgustu — što je veća površina nego bilo koji drugi mesec od početka rekorda 1991. Posebno intenzivni događaji zagrejali su severni Atlantik i delove Kariba poslednjih meseci.

Vilis očekuje da će toplota u ekvatorijalnom Pacifiku imati veću otpornost od mnogih drugih morskih toplotnih talasa koji tinjaju širom sveta. „Mnogi od morskih toplotnih talasa koje vidimo su efemerni i duboki, uglavnom traju nekoliko nedelja i vođeni su atmosferskim silama“, objasnio je Vilis.

Očekuje se da će neobično topla voda u ekvatorijalnom Pacifiku povezana sa razvojem El Ninja nakon tri uzastopne godine La Ninje oslabiti pasate na načine koji pojačavaju i pojačavaju zagrevanje površinskih voda, dodatno podstičući El Ninjo. Prognostičari iz NOAA kažu da postoji veća od 95% šanse da će uslovi El Ninja potrajati tokom zime na severnoj hemisferi. „Ono što se dešava u Pacifiku sa El Ninjom će uticati na globalne vremenske prilike i temperaturu morske površine sve do zime, a možda i duže“, rekao je Vilis.

Da bi pratili temperaturu površine mora, naučnici iz NOAA i NASA analiziraju zapažanja sa senzora i bova u okeanima, brodovima i nekoliko različitih polarnih orbitalnih i geostacionarnih satelita. Grupe naučnika u NOAA-inoj Laboratoriji za fizičke nauke, NOAA-inoj organizaciji Coral Reef Vatch i NASA-inoj Laboratoriji za mlazni pogon pomno prate morske toplotne talase i anomalije temperature površine mora. Možete koristiti NASA-in alat za stanje okeana na Vorldviev-u za praćenje dnevnih anomalija temperature površine mora.