Glioblastom: Novi tretman koristi CAR-T ćelije za napad na tumore mozga iz više uglova

Glioblastom: Novi tretman koristi CAR-T ćelije za napad na tumore mozga iz više uglova

Glioblastom je najčešća vrsta malignog tumora mozga kod odraslih. Do sada nijedan tretman nije uspeo da učini da ovaj agresivni tumor trajno nestane. Tumorske ćelije su previše raznolike, a mikrookruženje je previše pogodno za tumore. Istraživači sa Univerziteta u Bazelu i Univerzitetske bolnice u Bazelu su sada razvili imunoterapiju koja ne samo da napada tumor – već i okreće njegovo mikrookruženje protiv njega.

Rad je objavljen u časopisu Nature Communications.

Već nekoliko godina CAR-T ćelije donose novi zamah u imunoterapije protiv raka. Kako to funkcioniše: stručnjaci uzimaju pacijentove T-ćelije i reprogramiraju ih u laboratoriji tako da mogu da prepoznaju strukture na ćelijama raka uz pomoć receptora koji se zove himerni antigen receptor (CAR). Kada se vrate u telo, T-ćelije love i iskorenjuju ćelije raka. Ova metoda je već bila veoma uspešna kod nekih oblika leukemije.

Ali čvrsti tumori i posebno tumori mozga predstavljaju prepreku uspehu CAR-T ćelija. Prvo, lovcima na rak je teško da uđu u tumor. Drugo, nemaju sve ćelije raka nužno strukturu koju T-ćelije mogu prepoznati i napasti. I treće, čvrsti tumori u ljudskom tkivu imaju mikrookruženje koje odbija napade imunog sistema.

„Naročito u mozgu, gde se T-ćelije inače ne nalaze, okruženje je zaista neprijateljsko prema njima“, objašnjava profesor Gregor Hater sa Univerziteta u Bazelu i Univerzitetske bolnice u Bazelu.

Hater i njegov tim traže načine za borbu protiv glioblastoma. Ovi tumori mozga su, nažalost, izdržljivi, obično se vraćaju čak i nakon operacije i lečenja. Međutim, vreme dobijeno operacijom moglo bi se iskoristiti za reprogramiranje sopstvenih T-ćelija pacijenta u CAR-T ćelije u laboratoriji.

Ubrizgavanjem ovih direktno u tumor koji ponovo raste izbegava prepreku da CAR-T ćelije ne mogu da dođu do raka. Jednom unutra, T-ćelije napadaju sve ćelije raka koje nose prepoznatu strukturu.

CAR-T ćelije koje je razvio Hutterov tim imaju dodatnu funkciju koja ima za cilj promenu mikrookruženja. Istraživači takođe daju terapijskim T-ćelijama nacrt za molekul. Ovaj molekul blokira signale koje tumor koristi da otme imune ćelije u svom okruženju za svoje potrebe.

Ovi signali omogućavaju tumoru da imune ćelije, tačnije mikrogliju i makrofage, pretvori u izdajnike sopstvenog tela. Umesto da napadaju rak, oni sprečavaju imuni sistem da ga napadne.

Jednom kada implantirani molekul zaustavi ove tumorske signale, makrofagi i mikroglija mogu da podrže CAR-T ćelije u njihovom napadu na glioblastom – čak i na ćelije raka kojima nedostaje specifična prepoznata struktura.

Ispitivanja na miševima kojima su istraživači implantirali ćelije humanog glioblastoma već su pokazala da je tretman veoma uspešan. CAR-T ćelije su uspele da se otarase svih ćelija raka. Istraživački tim je takođe testirao metod protiv limfoma, koji je rak limfnog sistema. Tretman se takođe pokazao obećavajućim u ovim testovima.

Kao sledeći korak, Hater i njegov tim žele da ponude tretman pacijentima u prvoj kliničkoj studiji kako bi testirali njegovu efikasnost i bezbednost. „Pošto lek ubrizgavamo lokalno i ne isporučujemo ga kroz krvotok, neželjeni efekti na ostatak tela treba da budu ograničeni“, kaže Hater.

Međutim, mogući neželjeni efekti na nervni sistem — za koje je već poznato da se javljaju od drugih terapija CAR T-ćelija — i koliko se oni mogu suzbiti mogu se utvrditi samo kroz studije, dodaje on.