Ekspedicija u dubine Tihog okeana prošle godine donela je jedno od najređih zapažanja u svetu okeana – snimak hobotnice Cirrothauma cf. magna, poznate kao „mleč velikog oka“, koja se odbija od morskog dna na dubini od 4.800 metara. Istraživači sa Univerziteta Zapadne Australije, koristeći specijalizovane podvodne laboratorije na ekspediciji „Trans-pacifički tranzit,“ dokumentovali su ovu neobičnu tehniku lova u kojoj hobotnica poskakuje po morskom dnu, raširivši svoje ruke sa membranama da hvata plen tokom svakog doskoka.
Posmatranje je važan doprinos poznavanju života u zoni ponora, prostoru gde pritisak i hladnoća ostavljaju malo prostora za razvoj. Ova vrsta ponašanja prethodno je primećena kod ciratnih hobotnica na plićim dubinama, ali se smatra izuzetno retkim.
„Ova hobotnica odbija se od dna, šireći svoje ruke između doskoka kako bi uhvatila sve organizme na morskom dnu,“ rekao je Aleksej Golikov iz GEOMAR centra za istraživanje okeana, koji je ponašanje okarakterisao kao „baloniranje u lovu.“
Ovo ponašanje samo je još jedan pokazatelj koliko je život u okeanima misteriozan i prilagodljiv čak i u najnepristupačnijim predelima planete.