Zapadne Sjedinjene Države gube svoje glečere.
Novi inventar istraživača sa Državnog univerziteta u Portlandu pokazuje da su neki glečeri potpuno nestali, neki više ne pokazuju kretanje, neki su premali da bi ispunili minimum od 0,01 kvadratnih kilometara, a neki su zapravo stenoviti glečeri – kameni ostaci sa ledom u porama.
Andrev Fountain, profesor geologije na Državnom univerzitetu u Portlandu, i istraživač Brajs Glen, popisali su glečere i višegodišnja snežna polja u zapadnom kontinentalnom delu SAD koristeći snimke iz vazduha i satelita između 2013. i 2020. Inventar, objavljen u časopisu Earth Sistem Science Data identifikovao 1.331 glečera i 1.176 višegodišnjih snežnih polja.
On ažurira inventar iz sredine 20. veka, izveden iz topografskih karata Geološkog zavoda SAD napravljenih u rasponu od 40 godina, i pruža osnovu za procenu budućih promena u uslovima zagrevanja klime.
„Glečeri nestaju i ovo je kvantifikacija koliko ih je oko nas nestalo i verovatno će nastaviti da nestaju“, rekao je Founten.
Novi inventar isključuje 52 od 612 zvanično imenovanih glečera jer oni više nisu glečeri. Zvanični nazivi su oni navedeni u federalnom informacionom sistemu geografskih imena—državnom repozitoriju za nazive i lokacije pejzažnih karakteristika. Glečer Milk Lake u Vašingtonskoj nacionalnoj šumi Mt. Baker-Snokualmie i glečer Huker u Vajomingu su potpuno nestali; 25 je umesto toga klasifikovano kao višegodišnja snežna polja, koja se za razliku od glečera ne pomeraju; 18 je imalo površine manje od uobičajeno korišćenog praga od 0,01 kvadratnih kilometara ili otprilike veličine dva fudbalska terena jedno pored drugog; a sedam se smatralo kamenim glečerima.
Gubitak glečera utiče više od estetike. Glečeri deluju kao prirodni regulator toka potoka, rekao je Fountain. Tope se dosta tokom vrućih sušnih perioda i ne tope se mnogo tokom hladnih kišnih perioda. Kako se glečeri smanjuju, oni imaju manju sposobnost da amortizuju sezonske varijacije oticanja i slivovi postaju podložniji suši. Glečeri koji se povlače takođe ostavljaju za sobom oštre, strme nasipe sa obe strane, koji se mogu urušiti i dovesti do katastrofalnih tokova otpada. Na globalnom nivou, gubitak glečera takođe je glavni doprinos podizanju nivoa mora.
Fountainovi koautori su Brice Glenn, stipsa PSU i istraživački analitičar, i Christiopher McNeil, geofizičar iz USGS-ovog naučnog centra na Aljasci. Gledajući unapred, grupa proučava promenu zapremine glečera da vidi koliko su leda izgubili od USGS mapiranja.