Glad iz 1930-ih nastavila je da utiče na zdravlje Ukrajine 7 decenija kasnije

Glad iz 1930-ih nastavila je da utiče na zdravlje Ukrajine 7 decenija kasnije

Studija zasnovana na smrtonosnoj gladi koja je odnela živote miliona Ukrajinaca ranih 1930-ih otkrila je dugoročni uticaj pothranjenosti na fetus u razvoju.

Ukrajinci pamte tragičnu istoriju kao Holodomor, što znači smrt od gladi. Sovjetski Savez je namerno prekinuo snabdevanje hranom 1932. i 1933. godine, što je dovelo do različitih stepena neuhranjenosti širom ukrajinskih provincija.

Sada je analiza ukrajinskog nacionalnog registra dijabetesa pokazala da su preživele koje su bile u ranoj trudnoći na vrhuncu Holodomora u najteže pogođenim provincijama imale više nego dvostruko veće šanse da rode dete koje će kasnije razviti tip II. dijabetesa, u poređenju sa onima koji su trudni van gladi.

Ove dijagnoze su se pojavile između četiri i sedam decenija nakon gladi.

„Nalazi… ukazuju na potencijalne dugoročne posledice trenutnog rata Rusije i Ukrajine po javno zdravlje“, pišu austrijski fizičari Peter Klimek i Stefan Turner, koji nisu bili uključeni u ovu studiju.

Svetski program za hranu Ujedinjenih nacija procenjuje da je 2023. godine oko 11 miliona Ukrajinaca bilo u opasnosti od gladi. Iste godine rođeno je 187.000 dece.

Ako današnja glad ima isti međugeneracijski uticaj na razvoj fetusa kao Holodomor, Klimek i Thurner procenjuju da bi još 19.000 ljudi moglo biti pogođeno dijabetesom u decenijama koje dolaze.

Druge studije o Holodomoru su otkrile da je dijabetes tipa II 1,5 puta češći kod muškaraca i žena koji žive u područjima koja su pretrpela veliku glad, istorijski.

Ali ova nova analiza istražuje kako pothranjenost tokom trudnoće i u ranom detinjstvu utiče na dugoročne zdravstvene ishode sledeće generacije, širom zemlje.

Tim istraživača na čelu sa epidemiologom LH Lumejem sa Univerziteta Kolumbija uporedio je podatke o rođenju od 1930. do 1938. godine u svim osim jedne ukrajinske provincije, koristeći nacionalni registar dijabetesa od 2000. do 2008. godine.

Njihova konačna studijska populacija uključivala je preko 10 miliona rođenih u Sovjetskoj Ukrajini u godinama od 1930. do 1938. godine.

Skoro 15 procenata je rođeno u regionima sa ekstremnom glađu, a skoro 40 procenata je rođeno u regionima sa glađu kategorisanim kao „veoma teška“.

Na kraju, Lumei i njegove kolege su primetili „više nego dvostruko povećanje šanse za razvoj [dijabetesa melitusa tipa II] u kasnijoj životnoj dobi među pojedincima rođenim u ukrajinskim provincijama izloženim gladi početkom 1934. godine“.

Ova porođaja su bila začeta u periodu od šest meseci 1933. godine kada je ukrajinska glad bila najgora, odnevši oko 28.000 života dnevno. U stvari, više od 80 procenata svih smrtnih slučajeva koji se pripisuju Holodomoru dogodilo se u prvih sedam meseci 1933. godine.

U poređenju sa istraživanjem istorijskih gladi u Kini, nedavna studija je otkrila da su samo pojedinci koji su bili u materici svoje majke tokom ukrajinske gladi bili pod povećanim rizikom od razvoja dijabetesa tipa II kasnije u životu.

Deca izložena gladi u Ukrajini u sredini ili kasnoj trudnoći ili veoma rano u životu nisu se suočila sa istim rizicima.

„Naša analiza studija o gladi iz Kine pokazala je da je uobičajeno da se negativni zdravstveni ishodi u srednjim godinama pripisuju izlaganju gladi u ranom životu“, pišu Lumi i kolege.

Ali ove procene su grupisale decu svih uzrasta, i kako autori objašnjavaju, moglo bi biti da samo u ranim fazama razvoja pothranjenost predstavlja rizik za metaboličke bolesti.

„Iako verovatnoća da će vam se dijagnostikovati [dijabetes tipa II] zavisi od mnogih faktora, izgleda da je izloženost gladi u ovom okruženju dominantan faktor koji prevladava sve druge“, zaključuju Lumei i njegove kolege.

Studija je objavljena u časopisu Nauka.