Iako već dugo znamo da vežbanje može poboljšati vaše raspoloženje i da nudi gomilu drugih zdravstvenih beneficija, nova studija sugeriše da se o njoj treba razmišljati kao o ozbiljnoj opciji lečenja depresije.
Rad, objavljen u British Journal of Sports Medicine u februaru, pogledao je podatke iz 41 rada koji su pratili 2.264 osobe sa depresijom da bi se videlo kako će vežbanje uticati na njihove simptome.
Istraživači su otkrili da su efekti vežbanja na depresiju bili dovoljno značajni da bi ih trebalo ponuditi kao „opciju lečenja zasnovanu na dokazima“ za bolest.
„Pronašli smo velike, značajne rezultate“, rekao je Andreas Heissel, istraživač sa Univerziteta u Potsdamu u Nemačkoj i glavni autor studije, za Vašington post.
„Očekujemo da će ovaj pregled dovesti do ažuriranih smernica i preporuka za vežbanje kao opciju lečenja prve linije.“
Trenutne smernice organizacija poput Svetske zdravstvene organizacije kažu da se vežbanje može dodati tretmanima kao što su terapija i lekovi.
Međutim, Felipe Šuh, profesor na Univerzitetu Santa Marija u Brazilu i viši autor studije, rekao je za Vašington post da podaci pokazuju da vežbe pružaju „nešto bolje“ rezultate od tretmana koji se danas redovno prepisuju za depresiju, poput lekova i terapije razgovorom.
Studija British Journal of Sports Medicine bila je meta-analiza, što znači da je prikupila podatke iz mnogih drugih studija kako bi se doneli jači zaključci o efektima vežbanja na depresiju, oslanjajući se na mnoge grupe pacijenata iz različitih zemalja.
Istraživači su rekli da su njihova otkrića najveća dosadašnja studija o uticaju vežbanja na depresiju i simptome depresije.
Naučnici su dodali da je potrebno uraditi još istraživanja kako bi se vežbanje smatralo „tretmanom prve linije“ za depresiju, koji se preporučuje na istom nivou kao i psihoterapija i lekovi, umesto samo dodatnog lečenja o kome se danas misli.
Istraživači, koji su došli iz institucija poput Univerziteta u Potsdamu u Nemačkoj, Univerziteta Santa Maria u Brazilu i Univerziteta u Mančesteru u Engleskoj, između ostalog, rekli su da bi buduće studije trebalo da razmotre da li je vežba efikasna kao dugotrajna. terminski tretman i da li to možda nije dobar tretman za određene grupe.
Rekli su da su studije koje su pregledali uključivale učesnike koji su bili voljni i motivisani da vežbaju i isključili pojedince za koje vežbanje može predstavljati rizik zbog postojećih zdravstvenih problema. Nemaju svi pristup kvalitetnim oblicima vežbanja, dodali su.
Studije koje su istraživači pogledali uključivale su različite vrste vežbi, od hodanja do treninga sa tegovima, između ostalog.
Vežbanje bilo koje vrste pomoglo je u poboljšanju simptoma, mereno Hamiltonovom skalom za procenu depresije i Bekovom inventarom depresije, dva standardna testa koji mere težinu simptoma depresije kod pacijenata. Ali neki su se isticali kao posebno efikasni.
Aerobne vežbe i trening otpora imali su velike efekte na smanjenje simptoma depresije, primetili su autori, kao i nadgledane i grupne vežbe „umerenog intenziteta“.
Studija iz 2021. koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Geteborgu sugerisala je da bilo koja vrsta dosledne vežbe ima koristi za stanja poput depresije i anksioznosti. Studija iz 2018. objavljena u JAMA Psichiatri otkrila je da trening snage može pomoći u lečenju depresije jednako dobro kao i aerobne vežbe.
Autori nedavnog rada kažu da njihova analiza nudi dokaze za vežbanje kao moguću opciju lečenja za veliki broj pacijenata sa depresijom, posebno onih koji ne mogu da koriste lekove ili psihoterapiju kao tretman.
Dodali su da ažurirane smernice za lečenje depresije i rutinske kliničke odluke treba da uzmu u obzir nalaze studije.