Nakon što je grom udario u drvo u naselju Nev Port Richei, profesor Univerziteta Južne Floride otkrio je da je udar doveo do formiranja novog fosfornog materijala. Pronađen je u steni, prvi put u čvrstom obliku na Zemlji, i mogao bi da predstavlja člana nove grupe minerala.
„Nikada nismo videli da se ovaj materijal prirodno pojavljuje na Zemlji — minerali slični njemu mogu se naći u meteoritima i svemiru, ali nikada nigde nismo videli ovaj tačan materijal“, rekao je geonaučnik Metju Pasek.
U nedavnoj studiji objavljenoj u Communications Earth & Environment, Pasek istražuje kako visokoenergetski događaji, kao što su munje, mogu izazvati jedinstvene hemijske reakcije, iu ovom slučaju, rezultirati novim materijalom – onim koji je prelaz između pronađenih minerala u svemiru i minerala. na zemlji.
„Kada grom udari u drvo, tlo obično eksplodira i okolna trava umire, formirajući ožiljak i šaljući električno pražnjenje kroz obližnje stene, zemlju i pesak, formirajući fulgurite, takođe poznate kao ‘fosilizovane munje’“, rekao je Pasek.
Kada su vlasnici kuća u Nju Port Ričiju otkrili ‘ožiljak od munje’, pronašli su fulgurit i odlučili da ga prodaju, pod pretpostavkom da ima vrednost. Pasek ga je kupio, a kasnije je započeo saradnju sa Lukom Bindijem, profesorom mineralogije i kristalografije na Univerzitetu u Firenci u Italiji.
Zajedno, tim je krenuo da istražuje neobične minerale koji nose element fosfor, posebno one koje formira munja, kako bi bolje razumeli visokoenergetske fenomene.
„Važno je razumeti koliko energije ima munja jer tada znamo koliku štetu u proseku može da izazove udar groma i koliko je opasan“, rekao je Pasek. „Florida je svetska prestonica munje i bezbednost od groma je važna—ako je munja dovoljno jaka da rastopi stenu, sigurno može da rastopi i ljude.
U vlažnim sredinama, kao što je na Floridi, Pasek kaže da će se gvožđe često akumulirati i obložiti korenje drveća. U ovom slučaju, ne samo da je udar groma sagoreo gvožđe na korenu drveta, već je sagoreo i prirodni ugljenik u drvetu. Ova dva elementa dovela su do hemijske reakcije koja je stvorila fulgurit koji je ličio na metalnu ‘globu’.
Unutar fulgurita, šarena materija nalik kristalu otkrila je materijal koji nikada ranije nije otkriven.
Glavni istraživač Tian Feng, diplomac geološkog programa USF, pokušao je da prepravi materijal u laboratoriji. Eksperiment je bio neuspešan i ukazuje da se materijal verovatno brzo formira pod preciznim uslovima, i ako se predugo zagreva, pretvoriće se u mineral koji se nalazi u meteoritima.
„Prethodni istraživači ukazuju na to da je smanjenje fosfata munje bilo široko rasprostranjen fenomen na ranoj Zemlji“, rekao je Feng. „Međutim, na Zemlji postoji problem ekološkog rezervoara fosfita koji je teško obnoviti ove čvrste fosfitne materijale.“
Feng kaže da ovo istraživanje može otkriti da su drugi oblici redukovanih minerala verodostojni i da su mnogi mogli biti važni u razvoju života na Zemlji.
Prema Paseku, malo je verovatno da bi se ovaj materijal mogao iskopavati za upotrebu slične drugim fosfatima, kao što je đubrivo, s obzirom na retkost da se javlja prirodno. Međutim, Pasek i Bindi planiraju da dalje istraže materijal kako bi utvrdili da li bi mogao biti zvanično proglašen mineralom i doneti dodatnu svest naučnoj zajednici.