U revolucionarnoj studiji objavljenoj u Cancer Cell, istraživači su dekodirali kritične genetske faktore kod pacijenata sa intestinalnom metaplazijom, bacajući svetlo na rane znakove i strategije prevencije raka želuca – često „tempirana bomba“ jer pacijenti u ranoj fazi ne doživljavaju nikakve simptome ili imaju samo blage simptome. faze.
Intestinalna metaplazija, koja je promena u ćelijama sluzokože koja oblaže želudac, koja često potiče od hroničnog gastritisa i manifestuje se simptomima sličnim refluksu kiseline, takođe je zlokobna veza sa rakom želuca. Pojedinci oboleli od ćelija crevne metaplazije suočavaju se sa šestostruko povećanim rizikom da podlegnu ovom smrtonosnom karcinomu.
Samo u Singapuru, rak želuca je četvrti vodeći uzrok smrti od raka kod muškaraca i peti među ženama, uzimajući od 300 do 500 života godišnje, uglavnom zbog kasnog otkrivanja. Dve trećine pacijenata sa rakom želuca dijagnostikuje se tek u uznapredovaloj fazi.
Longitudinalna studija, koja predstavlja najveće svetsko genomsko istraživanje pacijenata sa intestinalnom metaplazijom, ispituje više od 1.100 uzoraka tkiva koristeći moćne tehnologije kao što su jednoćelijsko sekvenciranje RNK i prostorna transkriptomika.
Na osnovu ovog opsežnog istraživanja, istraživači su identifikovali 26 „gena pokretača“ koji igraju ključnu ulogu u prelasku na rak stomaka. Ovaj značajan nalaz pruža uvid u mehanizme koji upravljaju transformacijom i nudi kritičan prozor za rano otkrivanje i ciljanu prevenciju.
„Napredak u sekvenciranju DNK nam je omogućio da otkrijemo različite populacije ćelija unutar ovih promena u stomaku, nagoveštavajući njihovu potencijalnu transformaciju u ćelije raka pod uticajem različitih faktora. To je slično razumevanju mehanizma otkucavanja tempirane bombe“, objasnio je dr. Huang Kie Kion, koautor i viši naučni saradnik na programu biologije raka i matičnih ćelija na medicinskoj školi Duke-NUS (Duke-NUS).
Profesor Patrick Tan, viši prodekan za istraživanje u Duke-NUS-u i profesor sa Školskog programa za biologiju raka i matičnih ćelija rekao je: „Sveobuhvatni skup podataka koji smo sakupili pruža uvid bez presedana u progresiju promena ćelija u želucu do raka .“
„Koristeći i kliničke informacije i genetske podatke iz naprednih molekularnih tehnologija, možemo bolje predvideti koja stanja želuca mogu da se pretvore u rak želuca u poređenju sa korišćenjem samo kliničkih informacija. Ovo može pomoći u razvoju novih i preciznijih načina za sprečavanje i zaustavljanje želuca. rak.“
Profesor Tan je takođe član Instituta za genom u Singapuru, Instituta za nauku o raku u Singapuru i Precision Health Research Singapur (PRECISE).
Multiinstitucionalni napori istraživača iz Duke-NUS-a, Nacionalne univerzitetske bolnice (NUH), Medicinskog fakulteta Iong Loo Lin (NUS Medicina) Nacionalnog univerziteta u Singapuru i Nacionalne univerzitetske bolnice u Seulu odražavaju snagu singapurskog multi-institucionalnog ekosistema istraživanja raka i svoje jake veze sa globalnim partnerima.
Ovu studiju je podržao Singapurski konzorcijum za rak želuca (SGCC), nacionalna istraživačka grupa za translaciju koju čine kliničari i naučnici koji rade na istraživanju raka želuca iz akademskih medicinskih centara, univerziteta, bolnica i istraživačkih instituta širom Singapura. Objavljeni rad je izveden iz potencijalne kohorte programa epidemiologije raka želuca.
Studija nudi naznake da li se ćelije metaplazije creva direktno transformišu u rak želuca. Otkriveno je da subpopulacija ćelija sličnih crevnim matičnim ćelijama kod pacijenata sa intestinalnom metaplazijom veoma liči na rane ćelije raka želuca, što ukazuje na moguće rano poreklo i potencijal njegove maligne budućnosti. Ovo otkriće naglašava važnost skrininga za crevnu metaplaziju u upravljanju rizikom od raka želuca.
Ko-stariji autor profesor Džimi So, glavni i viši konsultant, Odsek za opštu hirurgiju (gornja gastrointestinalna hirurgija), NUH je prokomentarisao kliničke implikacije rekavši: „Ovaj molekularni putokaz progresije bolesti od intestinalne metaplazije nudi mnoge mogućnosti za translaciju“.
„Sada možemo istražiti ciljaniji nadzor za pacijente sa najvećim rizikom, kao i antiinflamatorne ili antibiotske agense za presretanje premalignih klonova pre nego što evoluiraju u rak, što potencijalno dovodi do poboljšanja ishoda pacijenata kroz rano otkrivanje. Takođe je profesor na Katedri za hirurgiju NUS medicine.
Na nivou populacije, nalazi obećavaju da će se poboljšati strategije skrininga i efikasnije dodijeliti resursi za zaustavljanje razvoja raka želuca kod osoba sa visokim rizikom, što na kraju doprinosi efikasnijim i ciljanim preventivnim mjerama. Ovo je posebno relevantno u zemljama kao što je Singapur, gde je incidenca raka stomaka umerena u poređenju sa Japanom i Južnom Korejom gde je incidenca raka stomaka dovoljno visoka da opravdava masovni skrining.
„Ohrabrujuće, naši rezultati su otkrili da kombinovanje genomskih podataka sa kliničkim pregledima može učiniti predviđanja o karcinomu želuca tačnijima. To znači da bismo mogli da koristimo genetske testove, uključujući jednostavne i jeftine testove krvi, da identifikujemo ljude koji su pod veoma visokim rizikom od dobijanje raka želuca“, dodao je profesor Khai Guan Ieoh, vodeći glavni istraživač Singapurskog konzorcijuma za rak želuca i viši konsultant u Odeljenju za gastroenterologiju i hepatologiju, Nacionalna univerzitetska bolnica.
„Ovim pristupom možemo podeliti ljude u grupe na osnovu njihovog rizika koristeći ili redovne preglede ili ove pristupačne analize krvi. Ovo pomaže da se uštede resursi tako što se postaraju da oni sa najvećim rizikom dobiju prave testove i negu koja im je potrebna.“ Profesor Ieoh je takođe Kishore Mahbubani profesor medicine i zdravstvene politike, Odeljenje za medicinu, NUS Medicina.
Viši autor vanredni profesor Chung Hiunsoo iz Nacionalne univerzitetske bolnice u Seulu rekao je: „Ovaj napredak može poboljšati protokole skrininga, omogućavajući rane intervencije za visokorizične pacijente, dok druge poštedi nepotrebnih procedura.
Projekat ne bi mogao biti moguć bez doprinosa istraživača iz bolnice Tan Tock Seng, Opšte bolnice u Singapuru, Opšte bolnice Changi, Medicinskog fakulteta Univerziteta Nihon, Medicinskog fakulteta Univerziteta Jonsei Vonju i Kineskog univerziteta u Hong Kongu.