Nedavni laboratorijski eksperiment u Hong Kongu doveo je do stvaranja miševa sa genima starijim od samog života životinja. Ovi miševi, sa svojim karakterističnim izgledom i genetskim miksom, pružaju uvid u evoluciju i poreklo životinjskih osobina.
Geni hoanoflagelata, jednoćelijskog mikroba bliskog životinjama, su integrisani u miševe. Istraživači su zamenili mišje gene sa verzijama gena pronađenih kod hoanoflagelata, otvarajući vrata razumevanju sličnosti i funkcionalnosti ovih organizama.
Studija je otkrila da ključni geni povezani sa formiranjem matičnih ćelija mogu poticati iz perioda mnogo pre same pojave matičnih ćelija. Ovo otkriće sugeriše da je evolucija životinja možda pokrenuta faktorima koji su se razvili pre same višećelijske prirode.
Istraživanje je sprovedeno na Univerzitetu u Hong Kongu i Institutu Maks Plank za kopnenu mikrobiologiju u Nemačkoj, a rezultati su objavljeni u časopisu Nature Communications. Nalazi imaju potencijalne implikacije za istraživanje matičnih ćelija i terapije, dodajući sloj raznolikosti u priču o evoluciji života na Zemlji.