Otkriće o genskim varijantama „kočnice“ upale dovodi naučnike korak bliže personalizovanom tretmanu za pacijente sa rizikom od bolesti bubrega i otkazivanja bubrega.
Istraživači sa Instituta za medicinska istraživanja Garvan, Univerziteta Novog Južnog Velsa, u Sidneju i bolnici Vestmid, otkrili su da uobičajene genetske varijante TNFAIP3, koje povećavaju upalu u telu, mogu paradoksalno da zaštite bubrege od oštećenja u kratkom roku.
„Želeli smo da istražimo da li nasleđene razlike u načinu na koji ljudi regulišu upalu mogu dovesti do boljih ili lošijih zdravstvenih ishoda bubrega“, kaže profesor Šejn Grej, viši autor rada i šef laboratorije za transplantaciju imunologije u Garvanu.
„Fokusirali smo se na gen TNFAIP3, koji proizvodi protein nazvan A20 koji deluje kao ‘kočnica’ za upalu. Uobičajene varijante TNFAIP3 su povezane sa autoimunom bolešću, ali njihova uloga u bolesti bubrega nije bila poznata. Naše otkriće da su neke genetske varijante može biti zaštitna od upale, može dovesti do jednostavnog genetskog testa koji pomaže da se predvidi rizik od bolesti bubrega za pacijente.“
Akutna povreda bubrega – nagli i brzi pad funkcije bubrega koji je delimično uzrokovan upalom – važan je faktor rizika za napredovanje u hroničnu bolest bubrega, veliki zdravstveni problem koji pogađa otprilike jednog od 10 Australijanaca. Trenutno postoje ograničene mogućnosti lečenja akutne povrede bubrega i neprecizni alati za predviđanje ko je najviše izložen riziku od lošeg oporavka ili otkazivanja bubrega.
Tim je prvo istražio kako različite varijante TNFAIP3 utiču na funkciju A20, pronalazeći niz retkih varijanti koje su smanjile njegov antiinflamatorni efekat. Zatim su testirali efekte jedne od varijanti koja promoviše upalu tokom povrede bubrega na modelu miša.
„Uprkos povećanju upale, ova retka varijanta je iznenađujuće zaštitila bubrege od povreda. Otkrili smo da je ova zaštita posledica još jedne funkcije A20: sprečavanja ćelija da se samounište“, kaže profesorka Nataša Rodžers, nefrolog i šef odeljenja za transplantaciju u bolnici Vestmead, koji su vodili studiju.
„Naša studija pokazuje da ove ‘vruće’ varijante TNFAIP3 mogu promeniti ishod povrede bubrega, i to čine kroz složene efekte na upalu i preživljavanje ćelija.“
Nalazi su objavljeni u časopisu Kidnei International.
„Potrebno je više posla, ali ovi nalazi nas približavaju mogućnostima da predvidimo ko je u opasnosti od lošeg oporavka bubrega i otvaraju personalizovane pristupe lečenju“, kaže profesor Grej.
Studija bi mogla da dovede do jednostavnog genetskog testa koji bi omogućio lekarima da utvrde da li pojedinac nosi „vruću“ verziju gena za kontrolu upale, dajući porodicama veću sigurnost u vezi sa njihovim faktorima rizika.
„Sticanjem boljeg razumevanja kako varijante gena TNFAIP3 utiču na zdravlje bubrega, ovo istraživanje nas približava preciznoj dijagnostici i prilagođenim tretmanima za akutne povrede bubrega“, kaže profesor Grej. „Umesto pristupa koji odgovara svima, možda ćemo moći da odredimo najbolji način za praćenje stanja pacijenta na osnovu njihove varijante TNFAIP3, i personalizujemo intervencije kako bismo poboljšali njihov oporavak bubrega i dugoročno zdravlje.“