Potencijalni tretman za autoimuni encefalitis

Potencijalni tretman za autoimuni encefalitis

Kod autoimunog encefalitisa, retkog, ali ozbiljnog i ponekad po život opasnog zapaljenja centralnog nervnog sistema, sopstvene odbrane tela su usmerene protiv centralnog nervnog sistema. Ova bolest je prvi put identifikovana 2007. godine, a najčešći tip je encefalitis Anti-NMDA receptora.

U ovoj autoimunoj bolesti, protein koji igra važnu ulogu u prenosu signala u mozgu je poremećen: glutamatni receptor NMDA tipa ili skraćeno NMDA receptor. Istraživači iz Braunšvajga, Jene, Lajpciga i Berlina razvili su novi potencijalni tretman za ovu bolest.

Kod encefalitisa anti-NMDA receptora, antitela ometaju prenos signala u mozgu. Receptori za koje se vezuju neurotransmiteri glutamat i glicin se internalizuju od strane ćelija putem vezivanja antitela. Ovo uzrokuje smanjen prenos signala do neurona u centralnom nervnom sistemu.

Oni koji su pogođeni doživljavaju širok spektar simptoma od epileptičnih napada i psihoza kao što su halucinacije do gubitka svesti i kome. Pacijenti opisuju simptome bolesti kao „vatru u mozgu“ koju ne mogu da kontrolišu. Interdisciplinarna istraživačka jedinica DFG SINABS, koju čine istraživači sa više lokacija, posvećena je proučavanju ove bolesti.

„Naš cilj je da bolje razumemo mehanizme bolesti i da razvijemo nove i ciljano specifične terapijske pristupe koristeći savremenu biotehnologiju“, rekao je portparol grupe, profesor Kristijan Geis iz Univerzitetske bolnice Jena. Sa svojim pristupom translacionom istraživanju, grupa je uspela da otkrije potencijalni terapeutski agens. Molekul se sastoji od dela NMDA receptora i fragmenta humanog antitela. Patogena antitela se tada vezuju za ovu fuzionu konstrukciju, a ne za NMDA receptore.

„Da bismo istražili da li novorazvijeni molekul može da neutrališe antitela, koristili smo biohemijske i mikroskopske metode na kultivisanim nervnim ćelijama miševa i ljudi“, rekao je Toni Kirman, doktorski istraživač koji je deo konzorcijuma SINABS na Medicinskom fakultetu Univerziteta  u Lajpcigu.

„Planiramo da pokušamo da primenimo ovaj terapijski pristup na druge oblike autoimunog encefalitisa. Dugoročno, nadamo se da će osnovna istraživanja neuronauke pomoći da se poboljšaju mogućnosti lečenja u neurologiji i psihijatriji“, rekao je profesor Stefan Halerman sa Instituta za fiziologiju Karl Ludvig. na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Lajpcigu.

U ovom projektu, TU Braunšvajg je razvio fuzionu konstrukciju i biohemijski je analizirao. Partneri u Univerzitetskoj bolnici Jena i Medicinskom fakultetu Univerziteta u Lajpcigu pokrenuli su istraživačku jedinicu DFG i analizirali neurone i sproveli studije in vivo. Partneri na Univerzitetu Charite i Freie Universitat u Berlinu identifikovali su zahvaćena autoimuna antitela kod pacijenata.