„Oni vide nas, i mi vidimo njih“, rekao je poručnik francuske mornarice Dani, komandir okretnog osmatračkog aviona Falcon 50 koji leti iznad ogromnog Biskajskog zaliva.
Njegova misija? Obezbeđivanje da se poštuje mesečna zabrana komercijalnog ribolova uvedena radi zaštite delfina.
Francuska vlada je prošlog meseca saopštila da će privremeno zabraniti većinu ribolova u ovoj oblasti, prvi put od Drugog svetskog rata, kako bi zaštitila zalihe morskih sisara.
Oko 9.000 delfina umire svake godine u blizini francuske atlantske obale kao rezultat slučajnog hvatanja.
Od Finisterea na krajnjem zapadu Bretanje do španske granice, ribolov je skoro u potpunosti zabranjen do 20. februara.
Mornarica ima zadatak da sprovede zabranu koja je izazvala aplauze ekologa i sledi preporuku CIEM-a, naučnog tela koje prati ekosisteme severnog Atlantika, za pauzu u zimskom ribolovu, ali joj se žestoko protive industrijski ribari.
Mornarički avion i njegova petočlana posada, opremljeni kamerama i laptopovima, poleteli su iz baze Lan-Bihu u Bretanji nedavno ujutru da bi pažljivo ispitali mirne vode u slučaju da bilo koji neovlašćeni čamac prkosi zabrani.
Podaci posmatranja se šalju nacionalnom ribarskom osmatračkom centru CNSP koji utvrđuje da li je čamac odobren za ribolov i sa kakvom opremom.
„Ne možemo zapravo da vidimo kakvu opremu raspoređuju pod vodom, sve što možemo da vidimo da li pecaju ili samo prolaze“, rekao je Dani, koji je prema francuskoj vojnoj konvenciji dao samo svoje ime.
Oko 450 čamaca je na meti zabrane koja je stupila na snagu 22. januara.
Manji čamci ispod osam metara (26 stopa) nisu obuhvaćeni zabranom, a veći prema ribarskim mrežama koje koriste.
Falcon, za koji je Deni rekla da je „veoma brz“, leti preko ogromnih zona nekoliko puta nedeljno.
„Naš današnji let, na primer, traje tri sata, sa dva sata iznad zone isključenja, a prešli smo 28.000 kvadratnih kilometara“, rekao je on, skoro koliko je Belgija.
Posada proverava svoje podatke posmatranja u odnosu na signale koje emituju brodovi u okviru Automatskog sistema identifikacije koji je dizajniran da izbegne sudare na moru.
„Letimo nisko“, rekla je Deni.
„Letimo nisko“, rekla je Deni. „’To je deo našeg angažovanja za stalnu pomorsku bezbednost.’
Misije imaju i pedagošku funkciju, rekao je Aleksandar Buš, kapetan patrolne eskadrile 24F sa sedištem u Lan-Bihuu.
„Ponekad ribari nisu svesni pravila“, rekao je on.
Ali oficiri mornarice takođe mogu da izruče kazne na licu mesta.
Nijedan od 15 čamaca koje je posada Falcon 50 proveravala tokom ove misije nije prekršio bilo koja pravila, rekao je Deni, dodajući da je zabrana vidljivo imala uticaj.
„Ribolovska aktivnost je bila mnogo niža nego inače u poslednjih nekoliko nedelja“, rekao je on.
Ribarska industrija je ljuta zbog zabrane, a francuski nacionalni komitet za ribarstvo (CNPMEM) osuđuje „ekstremističke nevladine organizacije“ i tvrdi da morski sisari „nisu ugroženi“.
Kompanije za preradu ribe procenjuju da bi zbog zabrane mogle izgubiti više od 60 miliona evra (65 miliona dolara).
Francuski ministar za ekološku tranziciju Kristof Bešu rekao je u utorak da će vlada održati obećanje da će pokriti 80 do 85 odsto izgubljenih prihoda.