Fotografija Sunca od 83 megapiksela

Fotografija Sunca od 83 megapiksela

Pogledajte fantastičnu novu fotografiju Sunca od 83 megapiksela koja je poslata nazad iz svemirske letelice na pola puta do njega.

Solarni orbiter Evropske svemirske agencije vratio je neverovatnu fotografiju Sunca od 83 megapiksela.

Ako ove godine pogledate samo jednu „svemirsku fotografiju“, onda ovo mora biti to.

Klikom ovde možete preuzeti fotografiju u punoj rezoluciji (veličina fajla je približno 56 MB) – Sunce, u zadivljujućoj slavi od 83 megapiksela. Možete da zumirate kao nikada ranije da biste videli izbliza njegove niti i baklje.

Snimljena sa pola puta između Zemlje i Sunca, fotografija je napravljena 7. marta 2022. kamerom na letelici Solar Orbiter Evropske svemirske agencije.

Mozaik od 25 pojedinačnih 10-minutnih ekspozicija snimljenih jedno za drugim, svemirskoj letelici je trebalo četiri sata da ga napravi.

Fotografija ima ogromnih 9148×9112 piksela. To je 83 megapiksela. Poređenja radi, 4K TV ima 3840 k 2160 piksela, što je 8 megapiksela.

Uopšte nije iznenađujuće da je to fotografija u najvećoj rezoluciji Sunčevog punog diska ikada snimljena, iako su korišćene posebne kamere kako bi mogla da obuhvati i njegovu spoljašnju, topliju atmosferu, solarnu koronu koja je obično vidljiva samo tokom potpunog pomračenja Sunca na Zemlji.

Snimljeno je kamerom koja je osetljiva samo na ekstremno ultraljubičasto područje elektromagnetnog spektra.

Druge kamere na Solar Orbiteru bile su u stanju da izmere temperaturu Sunca dok se mozaik sastavljao, stvarajući ovu animaciju: Fotografije Sunca koje koristi Solar Orbiter pomoću instrumenta spektralnog snimanja koronalnog okruženja (SPICE).

Snimljeni su instrumentom spektralnog snimanja koronalnog okruženja (SPICE) svemirske letelice na nekoliko različitih talasnih dužina ekstremnog ultraljubičastog spektra. Ljubičasta je vodonik na temperaturi od 10 000°C, plava je ugljenik na 32 000°C, zelena je kiseonik na 320 000°C i žuta je neon na 630 000°C.

Lansiran početkom 2020. godine, Solar Orbiter ima paket od 10 različitih naučnih instrumenata koji po prvi put vrše mnoga zapažanja.

Oni uključuju prva posmatranja teleskopom iz blizine Sunca, prve fotografije severnog i južnog pola Sunca i prvo potpuno posmatranje sunčevog vetra.

Solar Orbiter je sada unutar orbite Merkura, najbliže što će biti Suncu na oko 50 miliona kilometara. To je jedan od glavnih događaja u misiji.

U orbitalnoj je rezonanciji sa Venerom, tako da rutinski koristi planetu da promeni svoju putanju. Njegov sledeći prelet Venere je 3. septembra 2022. godine.