Fosil otkriven na Novom Zelandu sadrži najveću fosilnu kandžu raka ikada pronađenu

Fosil otkriven na Novom Zelandu sadrži najveću fosilnu kandžu raka ikada pronađenu

Par istraživača, jedan paleoekolog sa Univerziteta u Utrehtu, drugi nezavisni entuzijasta drevnih rakova, identifikovali su najveću poznatu fosilnu kandžu rakova ikada otkrivenu. U svom radu objavljenom u časopisu Nev Zealand Journal of Geologi and Geophisics, Barri V. M. van Bakel i Alek Osso opisuju karakteristike kandže i gde se rak koji je nekada posedovao uklapa u svoje porodično stablo.

Kandžu je pronašao amaterski entuzijasta Karl Raubenhajmers 2008. godine. Bila je ugrađena u stenu koju je pronašao na plaži u Severnom Taranakiju na Novom Zelandu. Nakon što je primetio da je kandža fosil i da je veoma velika, kontaktirao je van Bakela, koji je nekoliko godina kasnije radio sa Osomom na proučavanju i identifikaciji kandže.

Testiranje kandže i drugog materijala u steni pokazalo je da potiče od pre otprilike 8,8 miliona godina. Bio je izuzetno velik, i iako se još ne može precizno izmeriti jer je ugrađen u stenu, istraživači sugerišu da je to najveća kandža fosilnog raka ikada pronađena. Takođe predstavlja novu vrstu, koju su istraživači nazvali Pseudocarcinus karlraubenheimeri.

Istraživački par napominje da je u tom području pronađeno mnogo kandži fosilnih rakova; plaža na kojoj je pronađena nalazi se u miocenskoj formaciji Urenui basena Taranaki. Prethodna istraživanja su pokazala da je obližnji vulkanski centar Mohakatino eruptirao pre 8,8 miliona godina, pokrivajući mnoštvo bića u sedimentu, blatu i vulkanskom pepelu, mešavini koja je omogućila odlično očuvanje.

Istraživači su takođe otkrili da P. karlraubenheimeri pripada rodu Pseudocarcinus, koji uključuje vrstu modernog raka poznatog kao džinovski dubokovodni rak. Istraživači primećuju da je savremeni rak otprilike dvostruko veći od novoidentifikovanog fosilnog raka. Takvi rakovi imaju tendenciju da imaju kandže različite veličine; jedan je obično mnogo veći od drugog.

Istraživači primećuju da su rakovi u tom području vremenom postajali sve veći zbog pretnji rivala ili predatora – takođe, veća kandža bi takođe bila korisna za dobijanje hrane kao što su gastropodi i školjke.