Formalno identifikovan fosil kanadskog vuka

Formalno identifikovan fosil kanadskog vuka

Zubato nacereno čudovište vrebalo je u podrumskoj kolekciji muzeja u Kanadi: fosilizovana čeljust zveri koja je nekada lutala liticama duž reke Južni Saskačevan, takmičeći se sa sabljozubim mačkama (Smilodon) u lovu na konje, bizone, kamile i mamuti.

Istraživač Ešli R. Rejnolds sa Odeljenja za prirodnjačku istoriju Kraljevskog muzeja Ontarija u Torontu, odlučila je da pobliže ispita neka prošla otkrića uz pomoć novog znanja stečenog od vremena otkrića. Ova praksa je stekla obnovljenu popularnost u kolekcijama širom sveta tokom blokade pandemije i dovela je do mnogih zanimljivih otkrića, uključujući rad koji je Rejnolds objavio u Journal of Kuaternari Science.

Prethodni napori Rejnoldsa i njegovih kolega otkrili su prve dokaze o kanadskoj sabljozubi mački (Smilodon fatalis) u muzejskoj kolekciji. U trenutnoj studiji, „Strašni vuk (Canis dirus) iz kasnog pleistocena južne Kanade (Medicine Hat, Alberta)“, Rejnolds je analizirao više fosilnog materijala sa istog mesta iskopavanja da bi zvanično identifikovao strašnog vuka iz fosilizovane kosti vilice u zbirka.

Fosil, koji je prvobitno pronađen 1969. godine, identifikovao je C. S. Churcher (autor u ovom radu) kao strašnog vuka u neobjavljenom izveštaju Geološkom zavodu Kanade 1970. godine, na osnovu njegove velike veličine. Nikada nije ilustrovano ili detaljno opisano da bi se potvrdila početna identifikacija.

Strašni vukovi su veći, izumrli kanidni rođak sivog vuka, mišićavije građe i snažnijih čeljusti. Tri vrste strašnih vukova kretale su se od Severne i Južne Amerike do istočne Kine. Mora da su bili žestoki konkurent jer su se njihova teritorija često preklapala sa drugim velikim grabežljivcima, najčešće sabljastim mačkama tri puta većim od njih.

Neobično je da je vilica ostala neproučena toliko dugo jer bi primerak bio prvi i jedini strašni vuk pronađen u Kanadi i najsevernija poznata pojava vrste na 500 km. Moguće je da je to zato što je to bilo toliko izvanredno da je početnim zapažanjima nedostajalo samopouzdanje za formalniju identifikaciju.

Postoje određene poteškoće u razlikovanju između sivog vuka i strašnog vuka od loše očuvanog fosila jer su ova dva morfološki veoma slična, uprkos procenama da su njih dvojica odvojeni od zajedničkog pretka više od 5,5 miliona godina.

Sa kompletnom fosilnom vilicom u dobrom stanju, identifikacija bi bila jednostavna, jer veličina i različiti uzorci na zubima mogu jasno razdvojiti to dvoje. Fosil pronađen 1969. bio je u lošem stanju, polomljen na više mesta i nedostajali su očigledniji tragovi na površini zuba jer su neki zubi nedostajali, a zubi koji su sačuvani sa vilicom su ili loše očuvani ili ih je prirodno istrošio vuk u zrele godine.

Bez očiglednijih identifikatora, istraživači su izvršili višestruka merenja i nacrtali ih u odnosu na poznate fosile strašnih vukova, savremenih sivih vukova i fosila predaka sivih vukova. U analizi je bilo izvesnog preklapanja sa graničnim vrednostima između strašnih vukova i predaka sivih vukova, ali zapleti fosilizovane vilice su ga čvrsto svrstali u kategoriju strašnih vukova kao što je prvobitno sugerisano u neobjavljenom izveštaju iz 1970. godine. Komadi drveta datirani radiokarbonom za koje se veruje da potiču iz blizine mesta gde je čeljust pronađena datiraju pre oko 45.000 godina.

Studija je dugo zakašnjela istraga, dodajući poznatom opsegu teritorija koje je nastanjivao strašni vuk. Nedavna identifikacija 40.000 godina starog fosila strašnog vuka u severoistočnoj Kini, citiranog u radu, takođe nagoveštava migracije faune u vremenskom periodu kanadskog strašnog vuka, što sugeriše da je prešao formacije kopnenog mosta između Azije i Severne Amerike. do poslednjeg ledenog doba. Kako su strašni vukovi možda živeli pre 9.500 godina, moguće je da su se ukrstili sa ranim ljudima koji su migrirali u Beringiju.