Krađa sa bankovnih računa kompanije mogla bi da zaradite vreme u velikoj kući. Ali pronevera iz kvantne knjige možda nije protivzakonito.
U stvari, nova studija otkriva da bi to mogao biti zgodan način da se zaplete čestice bez zabrljanja njihove matematike.
Ranije ovog veka, istraživač kvantnog računarstva Vim van Dam i fizičar Patrik Hejden opisali su proces koji su nazvali pronevera zapleta, nazvan po pristupu lakih prstiju koji bi neki sistemi potencijalno mogli preduzeti da kombinuju svoje brojeve bez ostavljanja traga.
Teoretski fizičari Lauritz van Luijk, Alekander Stottmeister, Reinhard F. Verner i Henrik Vilming sa Lajbnic univerziteta u Hanoveru u Nemačkoj su sada identifikovali polja koja bi mogla biti ključni igrači u ovoj neobičnoj kvantnoj pljački.
Naš fizički univerzum – gde objekti imaju vrlo jasno definisana svojstva kao što su lokacija, zamah i energija – izlazi iz nerazrešene verzije stvarnosti koja se sastoji od možda i verovatnoća.
Koliko god da je ovo postojanje neizvesno pre nego što bude zaključano merenjem, zakoni koji regulišu njegovo funkcionisanje su strogi kao u bilo kom kazinu. Interakcije sa dodatnim česticama mogu poremetiti šanse isto tako lako kao što dodatni špil karata može promeniti način na koji se igra poker.
Entanglement je i zgodan alat i folija za bilo koji brojač fizičkih kartica.
Ispravno urađeno, preplitanje se može koristiti kao osnova moćnih algoritama koji kombinuju verovatnoće stotina ili čak hiljada kvantnih kartaških igara. U obliku nasumičnih upada, oni mogu pretvoriti korisno kvantno stanje u besmisleni haos.
Matematički govoreći, moguće je pokazati da su neke kvantne transformacije suptilnije od drugih. Jedna vrsta promene se vraća u stanje koje ne izgleda kao da je poremećeno, na primer. Opisan kao neka vrsta katalizatora, ovaj preokret omogućava računarske operacije koje ne bi bile moguće u slučajevima kada su krajnja stanja promenjena.
Tamo gde su van Dam i Hejden demonstrirali da katalizatori mogu univerzalno da preokrenu bilo koje zapetljano stanje na neki hir, istraživači sa Univerziteta Lajbnic su sada algebarski pokazali da kombinacija opšte teorije relativnosti i kvantne teorije polja može rezultirati katalizatorima bez dna.
U teoriji, relativističko kvantno polje može poslužiti kao beskonačan izvor pronevere, zaplitajući se sa česticama na načine koji ne bi promenili njihova delikatna stanja.
„Pošto je banka u istom stanju pre i posle pronevere, to znači da niko ne može da je otkrije“, objasnio je van Luijk Karmeli Padavic-Callaghan iz Nev Scientist-a. „To je savršen zločin.“
Da bi postao praktičan sistem, morao bi biti identifikovan fizički ekvivalent odgovarajućeg polja. Trenutno, pronevera upletenosti je više matematička apstrakcija nego vodič „kako da“ za tihu krađu iz Univerzuma.
Ipak, saznanje da se beskonačni nivoi zapetljanosti mogu prirodno dešavati u apsolutnom ništavilu moglo bi ukazati na put do celog kriminalnog podzemlja fizike, gde se različite klase krađe dešavaju pred našim nosom.