Fizičari koriste kvantne korelacije parova fotona da sakriju slike sa standardnih kamera

Fizičari koriste kvantne korelacije parova fotona da sakriju slike sa standardnih kamera

Tim istraživača sa Pariskog instituta za nanonauku na Univerzitetu Sorbona postigao je značajan poduhvat u oblasti kvantne optike, razvijajući inovativnu metodu u kvantnoj slici. Koristeći zapletene fotone, Hugo Defienne i njegov tim su uspeli da kodiraju slike na način koji ih čini nevidljivim za standardne kamere. Ova tehnika se zasniva na prostornim korelacijama između zapletenih fotona, čestica svetlosti čiji su prostorni stepeni slobode međusobno povezani na velikim udaljenostima.

Proces spontane parametarske konverzije na niže (SPDC) korišćen je za generisanje parova zapletenih fotona. Kroz nelinearni kristal, foton visoke energije deli se na dva zapletena fotona niže energije. Eksperimentalna postavka uključuje projektovanje slike na nelinearni kristal pomoću plavog lasera, a rezultat je da samo zapleteni parovi fotona stižu do kamere, dok originalni objekat ostaje neprimećen.

Kamera osetljiva na jedan foton i algoritmi za detekciju slučajnosti fotona omogućili su istraživačima da rekonstruišu skrivenu sliku na osnovu prostornih korelacija fotonskih parova. Kontrolisanjem svojstava kristala i lasera, moguće je da se više slika kodira u jednu snop zapletenih fotona. Ova inovativna tehnika otvara mogućnosti za primenu u sigurnoj kvantnoj komunikaciji i snimanju kroz različite medije, budući da je kvantna svetlost otpornija od klasične svetlosti.

Chloe Verniere, doktorant na Univerzitetu Sorbona, ističe da ovaj pristup nudi fleksibilnost i jednostavnost u eksperimentalnom dizajnu, što ga čini obećavajućim za praktične primene. Njihova istraživanja obuhvataju oblasti kvantne optike, optičkog snimanja i optike u rasejajućim medijima.