Istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz i Univerziteta Vašington u Sent Luisu identifikovali su način za procenu moždane aktivnosti u snu koja se javlja u najranijim stadijumima Alchajmerove bolesti, obično mnogo godina pre pojave simptoma demencije.
Digitalni biomarker koristi elektroencefalografiju (EEG) koja se može snimiti sa jednostavnih uređaja sa trakom za glavu da bi otkrio obrasce moždanih talasa koji se odnose na reaktivaciju memorije u snu, koji su deo sistema koji obrađuje uspomene u dubokom snu.
Rezultati studije objavljeni danas u Alchajmerovoj bolesti i demenciji identifikuju vezu između očitavanja EEG-a i nivoa specifičnih molekularnih promena koje ukazuju na presimptomatsku Alchajmerovu bolest. Dodatni nalazi dalje pokazuju da se rani stadijumi blagog kognitivnog oštećenja zbog Alchajmerove bolesti mogu otkriti u EEG signalima.
„Ovaj digitalni biomarker u suštini omogućava da se bilo koji jednostavan EEG uređaj sa trakom za glavu koristi kao fitnes tracker za zdravlje mozga“, kaže Brice McConnell, MD, Ph.D., docent neurologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Koloradu i stariji autor studije . „Demonstriranje kako možemo da procenimo digitalne biomarkere za rane indikacije bolesti korišćenjem pristupačnih i skalabilnih uređaja sa trakom za glavu u kućnom okruženju je ogroman napredak u otkrivanju i ublažavanju Alchajmerove bolesti u najranijim fazama. Istraživač Bris Mekonel govori o i demonstrira kako se koristi nosivi uređaj koji su njegove kolege istraživale u identifikaciji biomarkera koji ukazuju na rane znake demencije. Zasluge: Medicinski kampus Univerziteta Kolorado Anschutz
U najvećoj studiji te vrste do sada, istraživači su analizirali podatke od 205 starijih odraslih, identifikujući merljive probleme sa reaktivacijom pamćenja u vezi sa nivoima proteina kao što su amiloid i tau koji se stvaraju kod Alchajmerove bolesti.
„Ono što smo otkrili je da su ovi abnormalni nivoi proteina povezani sa reaktivacijom memorije na spavanje, koje bismo mogli da identifikujemo u obrascima moždanih talasa ljudi pre nego što su iskusili bilo kakve simptome“, kaže Mekonel. „Identifikovanje ovih ranih biomarkera za Alchajmerovu bolest kod asimptomatskih odraslih može pomoći pacijentima da razviju preventivne strategije ili strategije ublažavanja pre nego što bolest napreduje.“
Istraživači kažu da je ovo uzbudljiv korak ka korišćenju nosivih uređaja kao digitalnih biomarkera za otkrivanje bolesti. „Ovim radom samo zagrebemo površinu, utirući put pristupačnim uređajima koji su jednostavni za korišćenje za praćenje zdravlja mozga“, kaže Mekonel. „Ovo je dokaz principa da se moždani talasi tokom spavanja mogu pretvoriti u digitalni biomarker, a naši sledeći koraci uključuju usavršavanje procesa.“