Filteri ugrađeni u izduvne sisteme vozila za uklanjanje zagađenja česticama imaju ograničen uticaj na ultrafine čestice, pokazuju nova istraživanja.
Čestice koje se prenose u vazduhu iz emisija vozila su glavni faktor koji doprinosi nivoima zagađenja vazduha. Izduvni filteri dizajnirani da ublaže ovo zagađenje su zakonski zahtev za nove automobile od 2011. godine, a za teška vozila od 2013. godine.
Filteri su u stanju da uklone većinu većih čvrstih čestica, ali nova studija, objavljena u Environment International, pokazuje da su manje efikasni u uklanjanju manjih tečnih čestica.
Iako Svetska zdravstvena organizacija još uvek nije postavila smernice za bezbedne nivoe ultrafinih čestica, ona priznaje da je zagađenje česticama sveukupno povezano sa negativnim uticajima na kardiovaskularno i respiratorno zdravlje. Smernice za kvalitet vazduha koje je SZO objavila 2021. takođe naglašavaju zabrinutost zbog ultrafinih čestica i njihove sposobnosti da se transportuju po telu.
Vodeći autor studije, profesor Roj Harison, rekao je: „Naše istraživanje jasno pokazuje da trenutni, široko korišćeni filteri nisu efikasni protiv ovih manjih čestica i pozdravljamo preporuke Svetske zdravstvene organizacije da se nadzor ovih merenja povećava i sa zabrinutošću primećujemo da su trenutne koncentracije izmerene u Londonu klasifikovane kao „visoke““.
Tim je koristio podatke prikupljene sa stanice za praćenje u Merilebon Roudu u Londonu. Uzorkovanje kvaliteta vazduha na ovoj lokaciji dalo je najsveobuhvatniji, dugoročni skup podataka na svetu, koji sadrži podatke o masi i broju čestica iz 2010. godine.
Podaci su pokazali nagli pad većih čestica. Crni ugljenik je, na primer, opao za 81% između 2014. i 2021. Ovo je jasan pokazatelj da je uvođenje izduvnih filtera imalo pozitivan uticaj.
Nasuprot tome, međutim, broj čestica opisanih kao „ultrafine“ — manje od 100 nanometara — smanjen je za samo 26%. Najmanja grupa čestica, dimenzija manje od 30 nanometara, uopšte se nije smanjila, što jasno ukazuje da filteri nisu efikasni protiv ovih vrsta čestica. Smernice SZO definišu koncentracije ultrafinih čestica iznad 10.000 po kubnom cm kao „visoke“, a koncentracije izmerene na lokaciji Merilebon Roud bile su oko dva puta više od ovog nivoa.
Profesor Harison je dodao: „Visoke koncentracije ultrafinih čestica će verovatno biti široko rasprostranjena i uporna pojava. Da bismo ispunili smernice SZO, verovatno će nam trebati mnogo veća upotreba električnih vozila, kao i dodatne mere za smanjenje emisija iz dizel vozila.“