Lečenje akutne limfoblastne leukemije kod odraslih je izuzetno složeno, dugotrajno i veoma stresno za pacijente. U poređenju sa drugim vrstama karcinoma kod odraslih, ALL je relativno retka, zbog čega je njen tretman u Evropi decenijama organizovan od strane multicentričnih studijskih grupa.
Da bi se postigao najveći mogući naučni uticaj, nekoliko medicinskih ustanova istovremeno sprovodi istraživanja o optimizaciji i sistematskom razvoju algoritama terapije. Najvažniji instrument za unapređenje dijagnostike i terapije su prospektivne akademske studije, odnosno studije zasnovane na unapred definisanom pitanju koje ispituje efikasnost metode lečenja i koje se planiraju nezavisno od farmaceutske industrije.
U Nemačkoj, ovaj zadatak decenijama sprovodi Nemačka multicentrična studijska grupa za ALL odraslih (GMALL)—jedna od najvećih svetskih studijskih grupa za ovu vrstu raka, sa sedištem u Univerzitetskoj bolnici u Frankfurtu. Pod vođstvom dr Nicole Gokbuget, višeg lekara na Medicinskoj klinici 2 Univerzitetske bolnice, vodeći evropski stručnjaci za odrasle ALL sada su izradili konsenzusne preporuke, po prvi put spajajući evropsku ekspertizu u jednu smernicu. Evropski LeukemiaNet (ELN) objavio je svoje nalaze kao specijalni izveštaj iz dva dela u Blood Journalu.
„Znanje o biologiji bolesti i opcijama lečenja za ALL kod odraslih raste eksponencijalno“, objašnjava dr Gokbuget, prvi autor referentne preporuke i koordinator GMALL studijske grupe više od jedne decenije.
„S obzirom na jedinstvene konstelacije u evropskim zdravstvenim sistemima, bilo nam je važno da sumiramo trenutno stanje znanja, posebno iz evropske perspektive. Detaljne preporuke ELN-a imaju za cilj ne samo da zainteresovanim lekarima pruže odgovore na najvažnija pitanja u vezi sa upravljanjem pacijentima, već i da pomognu u standardizaciji izveštavanja o kliničkim ispitivanjima.
Zbog velikog obima i složenosti, preporuke za lečenje su objavljene u dva dela, od kojih se prvi bavi SVIM dijagnostikom, prognostičkim faktorima i procenom odgovora i definiše standarde za klasifikaciju i evaluaciju u kliničkim ispitivanjima.
Drugi deo obuhvata celokupno upravljanje i kreće se od indukcione i konsolidacione terapije do upotrebe novih supstanci, transplantacije matičnih ćelija, terapije relapsa, lečenja posebnih SVE podgrupa, kasnih efekata terapije i suportivnog lečenja. Pored detaljne ocene dostupnih podataka, preporuke sadrže i stručne procene pitanja o kojima se trenutno raspravlja.
Na osnovu godina sistematskog rada, radne grupe iz osam evropskih zemalja doprinele su značajnom poboljšanju prognoze odraslih pacijenata obolelih od ALL-a – put kojim evropski konzorcijum namerava da nastavi da ide u korist svih pogođenih.