NVO: Evropska voda za piće kontaminirana ‘zauvek hemikalijom’

NVO: Evropska voda za piće kontaminirana ‘zauvek hemikalijom’

Veliki uzorak evropske vode za piće otkrio je supstancu povezanu sa „zauvek hemikalijama“ koje se koriste u pesticidima i rashladnim uređajima, saopštila je u sredu koalicija nevladinih organizacija.

Sledi ranija studija iz maja, takođe od strane Evropske mreže za akciju protiv pesticida (PAN Europe) i njenih članova, koja je otkrila „alarmantne“ nivoe PFAS hemikalija u evropskim rekama, jezerima i podzemnim vodama.

Široko korišćene u svakodnevnim predmetima kao što su kozmetika, tiganje sa nelepljivim poklopcem i aparati za gašenje požara, dugovečne supstance PFAS su veoma izdržljivi proizvodi kojima mogu proći vekovi da se razbiju.

Uzorci za ovu najnoviju studiju, uzeti iz flaširane vode i vode iz česme u 11 zemalja EU, otkrili su prisustvo TFA (trifluorosirćetne kiseline).

Glavni izvor TFA je degradirajući PFAS koji se koristi u određenim sintetičkim pesticidima i rashladnim gasovima u rashladnim uređajima i klimatizacijama, između ostalih aplikacija.

Mogući uticaj PFAS-a na zdravlje ljudi, a posebno TFA, raste, ali je „iznenađujuće malo dostupnih toksikoloških studija“, saopštio je PAN Europe.

Uzorci koje je testirao Centar za tehnologiju vode u Karlsrueu, Nemačka, pronašli su TFA u 34 od 36 uzoraka vode iz slavine i u 12 od 19 flaširanih mineralnih i izvorskih voda.

Vrednosti TFA u vodi iz slavine kretale su se od „nedetektivnog“ do 4.100 nanograma/litar, sa prosekom od 740 ng/L.

U mineralnim i izvorskim vodama vrednosti TFA su se kretale od „nedetektivnog“ do 3.200 ng/L, sa prosekom od 278 ng/L.

PAN Europe je podržao predlog Holandskog nacionalnog instituta za javno zdravlje i životnu sredinu da se postavi standard na 2.200 ng/L.

Ovo je „postavljeno tako da potrošnja vode za piće ispunjava samo 20 odsto podnošljivog dnevnog unosa“, saopštio je PAN Europe.

Ovaj prag je premašen u mineralnoj vodi analiziranoj u vodi za piće iz Austrije (4.100 ng/L), dok je u Parizu analizirana voda iz česme sadržala 2.100 ng/L.

Prema pravilima Evropske unije, od 2026. sva voda za piće ne sme da pređe 500 ng/L za sve PFAS, a nevladine organizacije zahtevaju da se TFA doda na listu.

Ranija odluka da se TFA klasifikuje kao „nerelevantna“ prema propisima EU o pesticidima bila je „za žaljenje“ s obzirom na to da njen „toksikološki profil i dalje ostavlja mnoga pitanja bez odgovora“, navodi se u izveštaju iz maja.

Nedavna studija o zečevima i izloženosti TFA otkrila je urođene mane kod potomaka, što je izazvalo ozbiljnu zabrinutost u vezi sa ovom hemikalijom.

PAN Europe je pozvao na hitne intervencije za rešavanje ovog „političkog neuspeha“, počevši od „brze zabrane“ pesticida PFAS i preispitivanja pretnje koju predstavljaju pojedinačne hemikalije poput TFA.