Kembridž cilja na status Silikonske doline

Kembridž cilja na status Silikonske doline

Kembridž, engleski grad poznat po svom univerzitetu, naučnim otkrićima i statusu tehnološkog centra, ima nameru da postane sledeća Silikonska dolina.

Britanska vlada obezbeđuje sredstva za nove infrastrukturne projekte kao što su stanovanje i transport za koje kaže da će pomoći Kembridžu, severno od Londona, da postane „evropska prestonica nauke“.

Ministar finansija Džeremi Hant rekao je da je cilj da grad postane „sledeća svetska Silikonska dolina“.

Inicijativa dolazi pošto je ovomesečni izveštaj HSBC banke pokazao UK kao treći najveći „tehnološki ekosistem“ na svetu, sa ulaganjem rizičnog kapitala od ukupno 21,3 milijarde dolara u 2023.

Prednjače Sjedinjene Države sa 150 milijardi dolara, a zatim Kina sa skoro trećinom tog ukupnog iznosa.

Originalni globalni centar za tehnološke inovacije nalazi se u oblasti San Franciska. Privlačnost visokokvalifikovanih poslova čini život u i oko američkog grada veoma skupim.

U međuvremenu, kuće i kancelarije se u Kembridžu smatraju preskupim, što je navelo britansku vladu da ponudi pomoć oko „priuštivog“ stanovanja u gradu kao deo novog plana.

Innovate Cambridge — saradnja između univerziteta i velikih kompanija, uključujući grupu lekova AstraZeneca i Microsoft — ima za cilj da do 2035. udvostruči gradske „jednoroge“, ili privatne startapove u vrednosti od više od milijardu dolara.

Kembridž ima 23 jednoroga, prema najnovijim podacima sa njegovog univerziteta, otprilike isti broj kao i Berlin. London ima 39.

Mali engleski grad takođe je dom tehnološkog giganta Arm, čiji se poluprovodnički dizajn koristi u većini pametnih telefona širom sveta.

Ujedinjene nacije su Kembridž rangirale kao naučni i tehnološki klaster broj jedan po intenzitetu, u odnosu na njegovu veličinu.

Isključujući ovaj faktor, Global Innovation Indek 2023 ima Pariz kao najveći evropski klaster, ili oblast sa najvećom gustinom pronalazača i naučnih autora.

Mark Slack, suosnivač CMR Surgical, rekao je da je njegova kompanija za nauku o životu verovatno postigla status jednoroga 2019. zahvaljujući svojoj lokaciji u Kembridžu.

„Verovatno to ne bismo mogli da uradimo u mnogim drugim oblastima u svetu“, rekao je on za AFP.

CMR Surgical, osnovan 2014. godine, proizvodi male, modularne robote sposobne za minimalnu operaciju pristupa.

„Tehničko znanje koje nam je bilo potrebno u smislu fizičara, matematičara i informatičara“ bilo bi „prilično teško“ pronaći negde drugde, dodao je Slek.

Kembridž daje „pristup neverovatnoj infrastrukturi talenata“, rekao je on.

Studija kompanije Virgin Monei pokazala je da je Kembridž najbolji grad u Velikoj Britaniji za pokretanje posla prošle godine.

„Istorijski univerzitetski grad rangiran je kao najbolji grad i po inovacijama i po sreći, kao i po plasmanu u prvih pet gradova po dužini putovanja, broju zaposlenih i kvalitetu interneta“, zaključuje se.

Čini se da veličina populacije nije ključni faktor u tome da li Kembridž postane sledeća Silicijumska dolina.