Studija otkriva da se varijabilnost otkucaja srca sinhronizuje između pasa i vlasnika

Studija otkriva da se varijabilnost otkucaja srca sinhronizuje između pasa i vlasnika

Emocionalna povezanost poboljšava interakciju u ljudskim odnosima. Emocionalna sinhronizacija u interakciji između deteta i roditelja je neophodna za afektivnu vezanost. Odnos između psa i njegovog vlasnika takođe se zasniva na privrženosti, ali se malo zna o njegovim fiziološkim mehanizmima.

U studiji sprovedenoj na Univerzitetu Jivaskila, na Odseku za psihologiju i Jivaskila Centru za interdisciplinarna istraživanja mozga, otkriveno je da su varijabilnost srčane frekvencije psa i njegovog vlasnika međusobno povezani tokom interakcije.

Promenljivost otkucaja srca, drugim rečima, varijacija u intervalima otkucaja srca, ukazuje na stanje autonomnog nervnog sistema. Visoka varijabilnost otkucaja srca povezana je sa stanjem opuštanja i oporavka, dok niska varijabilnost otkucaja srca ukazuje na stimulaciju ili naprezanje, kao što je stres tokom ispita ili sportskog nastupa.

U ovoj studiji, objavljenoj u časopisu Naučni izveštaji, visoka varijabilnost srčane frekvencije vlasnika povezana je sa visokom varijabilnošću otkucaja srca psa, i obrnuto. Pored toga, nivoi fizičke aktivnosti psa i njegovog vlasnika međusobno su se prilagođavali jedni drugima tokom studije.

Praćene su veze varijabilnosti srčane frekvencije i nivoa aktivnosti između psa i njegovog vlasnika tokom specifičnih zadataka interakcije. I puls i nivo aktivnosti bili su međusobno povezani između pasa i njihovih vlasnika, ali u različito vreme.

Tokom perioda odmora u slobodnoj formi, velika varijabilnost srčane frekvencije vlasnika bila je povezana sa visokom varijabilnosti srčane frekvencije psa. Drugim rečima, kada je vlasnik bio opušten, opušten je i pas. Štaviše, nivoi aktivnosti vlasnika i psa bili su slični tokom datih zadataka, kao što je igranje.

Iako je poznato da fizička aktivnost utiče na rad srca, najjače veze ovih varijabli između psa i vlasnika pronađene su u različitim situacijama i ne objašnjavaju u potpunosti jedna drugu. Ovo sugeriše da veza u varijabilnosti otkucaja srca odražava sinhronizaciju emocionalnog stanja pre nego nivoa aktivnosti.

„Međusobna povezanost u varijabilnosti srčane frekvencije između psa i njegovog vlasnika tokom perioda odmora može se objasniti činjenicom da u tim slučajevima nije bilo spoljnih zadataka, ali su kolege mogli više da reaguju na stanje jedni drugih na prirodan način“, kaže doktorka. istraživač Aija Koskela.

Studija je takođe istraživala različite pozadinske faktore za međusobnu povezanost varijabilnosti otkucaja srca psa i njegovog vlasnika. Veći psi su imali veću varijabilnost otkucaja srca. Pored toga, visoka varijabilnost otkucaja srca psa takođe je objašnjena negativnom afektivnošću vlasnika, osobinom temperamenta koja odražava sklonost osobe da se lako brine o negativnim stvarima. Ovaj tip vlasnika ima tendenciju da razvije snažnu emocionalnu vezu sa psom, pa su stoga pastirski psi iz ove studije verovatno imali veći osećaj sigurnosti sa ovim vlasnicima.

Iznenađujući nalaz u studiji bio je da se varijabilnost srčane frekvencije vlasnika najbolje objašnjava varijabilnosti otkucaja srca psa, iako su u analizi uzeti u obzir i nivo aktivnosti vlasnika i indeks telesne mase, za koje se zna da utiču na broj otkucaja srca. .

„Izuzetno smo istovremeno istraživali puls i nivo aktivnosti psa i njegovog vlasnika, dok su se prethodne studije obično fokusirale ili na perspektivu čoveka ili psa“, kaže vođa studije, naučni saradnik Akademije Miiamaaria Kujala. „Izazovna istraživačka postavka daje bolju priliku da se istraže interaktivni aspekti.“

Ova studija ukazuje da se emocionalna stanja pasa i njihovih vlasnika, kao i reakcije njihovog nervnog sistema tokom interakcije delimično prilagođavaju jedno drugom. Čini se da isti mehanizmi koji jačaju ljudsku afektivnu vezanost takođe podržavaju odnos između psa i njegovog vlasnika. Ova studija produbljuje naše razumevanje o interakciji između vrsta io značenju emocionalne veze između pasa i ljudi.

U studiji je učestvovalo ukupno 30 dobrovoljnih vlasnika pasa sa svojim psima. Psi su predstavljali rase oplemenjene za saradnju sa ljudima, kao što su ovčarski psi i retriveri. Nalazi istraživanja su u skladu sa prethodnim studijama, koje su sugerisale da su rase odabrane za saradnju posebno osetljive da reaguju na ponašanje i osobine svojih vlasnika. Dalje, projekat će nastojati da preciznije rasvetli uticajne mehanizme uključene u ovaj fenomen.