Emisije privatnih aviona porasle za skoro 50% ove decenije

Emisije privatnih aviona porasle za skoro 50% ove decenije

Ugljični otisak od putovanja privatnim avionima porastao je za 46 odsto između 2019. i 2023. i nastaviće da raste osim ako se ultraluksuzna industrija ne reguliše, prema novom istraživanju objavljenom u četvrtak.

Emisije ugljen-dioksida iz privatne avijacije dostigle su vrhunac tokom evropskog leta i oko velikih globalnih događaja poput Svetskog prvenstva u fudbalu, filmskog festivala u Kanu i klimatskih samita UN, pokazalo je istraživanje.

Prevoz po izboru za bogate i slavne, privatni avioni su energetski najintenzivniji oblik letenja, a industrija je dugo bila meta klimatskih demonstranata.

Privatna avijacija je bila odgovorna za 15,6 miliona tona emisije CO 2 2023. godine, napisali su autori studije sa švedskih, danskih i nemačkih univerziteta.

Ovo je predstavljalo manje od dva procenta ukupne emisije ugljenika komercijalne avijacije.

Ali privatni avioni opslužuju samo 256.000 ljudi – oko 0,003 procenta odrasle svetske populacije – što znači znatno veće emisije po putniku nego komercijalna putovanja.

Istraživači su procenili podatke o praćenju letova iz otprilike 18,7 miliona pojedinačnih čartera koji su leteli između 2019. i 2023. godine, što predstavlja ogromnu većinu globalnog privatnog vazduhoplovstva.

Otkrili su da je otprilike polovina ovih putovanja bila manja od 500 kilometara (310 milja) i da su mnoga bila prazna, na putu za preuzimanje ili isporuku.

Oni su takođe primetili da privatni avioni na veoma kratkim putovanjima „u mnogim slučajevima zamenjuju automobile radi dobijanja vremena ili pogodnosti“.

„Analiza pokazuje da pojedinci koji koriste PA (privatna avijacija) emituju disproporcionalno više od prosečnog čoveka“, navodi se u studiji objavljenoj u recenziranom časopisu Communications Earth & Environment.

Otprilike dve trećine svetskih privatnih aviona se nalazi u Sjedinjenim Državama, a prosečni putnik ima ličnu neto vrednost od 123 miliona dolara.

2023. godine, značajan saobraćaj privatnih mlaznjaka bio je povezan sa Super Bovlom, Svetskim ekonomskim forumom u Davosu i klimatskom konferencijom COP28 u Dubaiju.

Ovakvi gala događaji mogu privući „stotine pojedinačnih letova“ koji stvaraju „značajne emisije“, kaže studija.

Takođe je postojao „jasan sezonski trend vrhunca posete leti“ na luksuznim obalnim lokacijama kao što su Ibica i Nica, sa putovanjima grupisanim oko vikenda.

Predviđa se da će industrija privatnih aviona rasti, uz predviđanja da bi trenutna flota od 26.000 aviona mogla porasti za otprilike jednu trećinu do 2033.

To znači da će privatna avijacija postati sve važnija kao izvor emisije CO 2 u relativnom i apsolutnom smislu, kažu autori.

„Pošto je održivo korišćenje avionskog goriva i dalje ograničeno, a većina vlasnika privatnih aviona ne planira da ga koristi u bliskoj budućnosti, biće neophodno regulisati sektor.

Privatno putovanje avionom „ilustruje zagonetku politike rješavanja uloge bogatih, jer kreatori politike nerado se fokusiraju na bogate i moćne“, dodaje se u studiji.