Eli Lili: Lek za mršavljenje efikasan

Eli Lili: Lek za mršavljenje efikasan

Farmaceutski gigant Eli Lilli rekao je u četvrtak da će tražiti odobrenje da doda svoj lek za dijabetes na živahno američko tržište mršavljenja nakon što je postigao obećavajuće rezultate u novom kliničkom ispitivanju.

Tirzepatid, trenutno odobren za lečenje dijabetesa tipa 2 pod imenom Mounjaro, uzima se jednom nedeljno kao injekcija.

Eli Lilli je rekla da je njeno ispitivanje sprovedeno u periodu od 72 nedelje na nešto više od 900 gojaznih ili gojaznih učesnika sa dijabetesom tipa 2.

Oni koji su primili najveću dozu izgubili su u proseku 15,7 odsto svoje telesne težine, ili 15,6 kilograma, saopštila je kompanija, a najčešći neželjeni efekti su blagi do umereni gastrointestinalni problemi kao što su mučnina i dijareja.

Kompanija sa sedištem u Indijani saopštila je da planira da završi podnošenje podnesaka američkim vlastima „u narednim nedeljama“ i da očekuje „regulatornu akciju već krajem 2023. godine“.

Rezultati prethodnog kliničkog ispitivanja na gojaznim i gojaznim učesnicima koji nisu imali dijabetes, objavljeni u naučnom časopisu u junu 2021. godine, pokazali su još veći gubitak težine – oko 21 odsto.

Kao i drugi lekovi koji su nedavno postali popularni za gubitak težine, tirzepatid oponaša gastrointestinalni hormon GLP-1, aktivirajući receptore u mozgu uključene u regulaciju apetita.

Iako je Mounjaro odobren u Sjedinjenim Državama tek od maja 2022. za lečenje dijabetesa, neki lekari su ga već prepisivali pacijentima za gubitak težine.

Mnogi stručnjaci gledaju na analoge GLP-1 kao na promenu igre, jer dovode do mnogo većeg gubitka težine od lekova koji su do sada bili dostupni.

Sa procenjenim da je 40 odsto Amerikanaca gojazno, to takođe predstavlja potencijalnu finansijsku blagodat za farmaceutsku industriju.

Prema Morgan Stanleiju, globalno tržište za tretmane gojaznosti moglo bi da vredi 54 milijarde dolara do 2030. godine.

Novo Nordisk već plasira svoj lek za mršavljenje Vegovi—koji koristi drugu hemikaliju koja oponaša GLP-1 zvanu semaglutid—u Sjedinjenim Državama, gde ga je odobrila Uprava za hranu i lekove (FDA) za lečenje gojaznosti od juna 2021.

Ozempic, lek za dijabetes danske kompanije, koji takođe koristi semaglutid, nedavno je iskusio periodične nestašice u snabdevanju, nakon što je postao viralan na društvenim mrežama zbog svojih efekata na gubitak težine.

Mnogi u Sjedinjenim Državama takođe ne mogu trenutno da pristupe leku zbog njegove visoke cene—oko 1.000 dolara mesečno i često nisu pokriveni osiguranjem.

Stručnjaci su zabrinuti da ga ljudi koji nemaju očiglednu prekomernu težinu koriste da izgube nekoliko kilograma.

Lekovi su takođe dizajnirani da se uzimaju tokom dužeg vremenskog perioda, uz rizik od povratka izgubljene težine kada se tretman prekine.