Sa sve većim brojem električnih automobila, istraživači sa Fraunhofer instituta za proizvodno inženjerstvo i automatizaciju IPA rade na projektu REASSERT sa ciljem pronalaženja održivih strategija zadržavanja vrednosti za električne motore, kao deo modernih cirkularnih ekonomija.
Električni automobili često koriste elektromotore koji sadrže vredne sirovine poput bakra i retkih zemnih metala, što čini recikliranje važnim. Međutim, do sada nije bilo efikasnih strategija za održavanje vrednosti motora nakon završetka životnog veka, s obzirom na to da se pojedinačne komponente i sklopovi obično ne mogu ponovo koristiti.
Projekat REASSERT okuplja istraživače i industrijske partnere kako bi razvili različite koncepte za popravku, ponovnu proizvodnju i ponovnu upotrebu električnih motora. Cilj je produžiti fazu upotrebe motora kako bi se smanjila potrošnja prirodnih resursa i minimizirao otpad.
Istraživači se fokusiraju na strategije poput ponovne upotrebe, popravke, ponovne proizvodnje i reciklaže materijala. Partneri na projektu, uključujući Schaeffler, Tehnološki institut u Karlsrueu, BRIGHT Testing GmbH, iFAKT GmbH i Riebesam GmbH & Co. KG, rade na razvoju inovativnih metoda za preradu električnih motora i njihovu ponovnu upotrebu.
Jedan od ključnih izazova u projektu je razvoj metoda za rastavljanje i ponovnu upotrebu magnetnih materijala iz motora, s obzirom na to da je rastavljanje rotor sa trajnim magnetima često teško. Uz to, veštačka inteligencija se koristi za analizu podataka o proizvodu i procesu elektromotora kako bi se odabrala najbolja strategija zadržavanja vrednosti za određenu aplikaciju.
Cilj projekta je razviti prototip motora za cirkularnu ekonomiju koji se lako može rastaviti, podržavajući četiri ključne strategije očuvanja vrednosti: ponovna upotreba, popravka, ponovna proizvodnja i reciklaža materijala. Ovaj pristup omogućava efikasno korišćenje dragocenih resursa, smanjenje ekstrakcije sirovina i smanjenje ukupnog ekološkog otiska elektromotora.