Električne struje mogu učiniti telesne ćelije koje ubijaju rak još boljim ubicama

Električne struje mogu učiniti telesne ćelije koje ubijaju rak još boljim ubicama

Naučnici su otkrili da električne struje mogu učiniti prirodne ćelije ubice (NK) – naše sopstvene imune ćelije koje ubijaju rak – još boljim ubicama, što bi moglo imati značajne implikacije za lečenje nekih vrsta raka.

Naučnici su otkrili da polja za lečenje tumora (TTF) u laboratoriji (koja oponašaju izlaganje tumora mozga električnim strujama preko jednostavnog šešira koji nose pacijenti) izazivaju još smrtonosniji odgovor NK ćelija. Nadaju se da bi njihovi obećavajući nalazi mogli otvoriti vrata novim kombinovanim terapijama za ljude koji žive sa određenim tumorima mozga, kao što je glioblastom.

Glioblastom je agresivan, uobičajen rak mozga koji ima veoma lošu prognozu za preživljavanje. Lečenje može uključivati operaciju u kombinaciji sa hemoterapijom i terapijom zračenjem, ali se rak često vraća. Shodno tome, hitno su potrebni novi pristupi.

U novoj studiji, koja je upravo objavljena u časopisu Cell Reports Physical Science, tim naučnika je istražio da li će TTF uređaji uticati na efikasnost NK ćelija, koje se koriste kao imunoterapija za lečenje nekih karcinoma. Tim je predvodio prof. Kler Gardiner, profesor imunologije na Triniti školi za biohemiju i imunologiju, u saradnji sa prof. Džordžom Malijarasom, inženjerom na Univerzitetu u Kembridžu.

Profesor Gardiner, koji radi na Institutu za biomedicinske nauke Triniti, rekao je: „Imunoterapija je poboljšala ishode za veliki broj tipova raka i nudi značajan potencijal za rak koji se teško leči; međutim, verovatno je da će kombinacija lečenja pristupi će na kraju biti potrebni za maksimalan uticaj na ishode pacijenata.

„Malo se zna o tome da li se TTF-ovi mogu uspešno koristiti u kombinaciji sa imunoterapijom, ili čak da li TTF-ovi mogu potpuno zaustaviti imunoterapiju. Nalazi su, međutim, veoma obećavajući jer naš rad pokazuje da su imali minimalan negativan uticaj na NK ćelije i činilo se da ih čini još efikasnijim kao ubice“.

Konkretno, tim je otkrio da izlaganje TTF-ima nije uticalo na održivost NK ćelija ili proizvodnju „citokina“, koji su ključni imunološki molekuli koje proizvode NK ćelije. Međutim, uzbudljiviji je bio nalaz da je izloženost povećala degranulaciju NK ćelija, što je znak boljeg ubijanja NK ćelija.

Tim se sada nada da će ovaj rad pratiti detaljnijim studijama, a prof. Gardiner je dodao: „Potrebno je više rada, ali podaci sugerišu da bi tretman korišćenjem kombinacije TTF i NK ćelija mogao biti koristan i ponuditi budući potencijal za novi tretman dvostrukog modaliteta za pacijente sa glioblastomom.“