Skoro tri četvrtine globalne populacije moglo bi iskusiti ekstremne klimatske promene u narednih 20 godina

Skoro tri četvrtine globalne populacije moglo bi iskusiti ekstremne klimatske promene u narednih 20 godina

Skoro tri četvrtine globalne populacije moglo bi se suočiti sa brzim i ekstremnim promenama u temperaturama i padavinama u narednih 20 godina, osim ako se emisije gasova staklene bašte značajno ne smanje, navodi se u najnovijoj studiji. Istraživanje, koje je predvodilo CICERO Centar za međunarodna klimatska istraživanja uz podršku Univerziteta u Readingu, pokazuje da bi 20% stanovništva moglo doživeti ekstremne vremenske uslove ako se postignu ciljevi Pariskog sporazuma, u poređenju sa 70% ako se preduzmu samo ograničene mere.

Studija, objavljena u časopisu Nature Geoscience, ukazuje da globalno zagrevanje može uzrokovati decenije duge periode sa brzim promenama i ekstremnim vremenskim uslovima. Ovo istraživanje koristi napredne klimatske modele kako bi prikazalo kako će se velike oblasti tropskih i suptropskih predela, koje obuhvataju 70% trenutne populacije, suočiti sa ovim ekstremnim uslovima u scenariju visokih emisija. U slučaju drastičnog smanjenja emisija, očekuje se da će broj pogođenih opasti na 20%, što je oko 1,5 milijardi ljudi.

Brze promene u vremenskim uslovima povećavaju rizik od ekstremnih događaja poput toplotnih talasa, poplava i oštećenja infrastrukture, što može imati značajne posledice za ljude, ekosisteme i poljoprivredu. Takođe, istraživanje je pokazalo da brzo čišćenje od zagađenja vazduha može ubrzati porast toplih ekstremnih uslova, posebno u Aziji.

„Brze klimatske promene će uticati na veliki deo globalne populacije, a jedini način da se pripremimo za ove promene jeste da se usredsredimo na klimatsku adaptaciju i smanjenje emisija gasova staklene bašte“, izjavio je dr Bjorn H. Samset iz CICERO centra.