Koncentrovani ekstrakt kanabisa pokazao je „izvanredan“ potencijal da ubije najopasniji tip raka kože.
Još su rani dani, ali ako se rezultati mogu replicirati na živim životinjskim modelima, a zatim i na ljudima, to bi moglo da pruži potpuno novi put za lekove za bolest koju je trenutno teško lečiti: melanom.
Ulje kanabisa u pitanju je poznato kao PHEC-66, a razvila ga je kompanija MGC Pharmaceuticals u Australiji.
U oktobru 2023. kompanija je finansirala studiju koja je otkrila da PHEC-66 zaustavlja razmnožavanje izolovanih ćelijskih linija melanoma u laboratoriji.
Naknadno istraživanje, koje su predvodili naučnici sa Univerziteta RMIT i Univerziteta Čarls Darvin (CDU), sada je potvrdilo te rezultate. Nalazi tima sugerišu da ovaj ekstrakt Cannabis sativa zaustavlja umnožavanje ćelija melanoma, prisiljavajući bolest da se ubije.
„Oštećenje ćelije melanoma sprečava je da se podeli na nove ćelije, i umesto toga počinje programirana ćelijska smrt, poznata i kao apoptoza“, objašnjava biomedicinski naučnik Nazim Nasar iz CDU.
Da li ovo funkcioniše u živom životinjskom telu je sasvim druga stvar koja tek treba da se istraži. Do danas nije bilo kliničkih ispitivanja sa uljem kanabisa, a visokokvalitetna istraživanja o potencijalu jedinjenja kanabisa u borbi protiv raka i dalje su oskudna.
Ljudi su koristili kanabis kao lek milenijumima, a ipak je moderna stigma u prošlom veku ozbiljno ometala naučna istraživanja.
Tek 2016. godine Australija je legalizovala upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, omogućavajući timovima da istraže potencijal leka za lečenje mnoštva bolesti i bolesti.
Samo u poslednjih nekoliko godina, istraživači u Australiji su otkrili veliki potencijal za kanabis u ubijanju određenih vrsta kancerogenih ćelija, a sve bez uticaja na normalne, zdrave ćelije.
Na primer, 2020. godine, biotehnološka kompanija u Australiji otkrila je da neke sorte kanabisa mogu izazvati smrt ćelija leukemije u laboratoriji, podržavajući istraživanja iz drugih delova sveta koja traju više od jedne decenije.
Naučnici u SAD su 2015. otkrili da kada su kanabinoidni receptori na ćelijama raka kože nemelanoma bili meta, ćelije su počele da pate od oksidativnog stresa, što je dovelo do programirane ćelijske smrti.
Nekoliko godina ranije, istraživači u Italiji su otkrili da su jedinjenja kanabisa pokazala slične rezultate u borbi protiv raka pankreasa.
Melanom je sada dodat na listu.
„Ovo je sve veća oblast važnih istraživanja jer moramo da razumemo ekstrakte kanabisa što je više moguće, posebno njihov potencijal da funkcionišu kao agensi protiv raka“, tvrdi Nazar.
„Ako znamo kako reaguju na ćelije raka, posebno u uzroku ćelijske smrti, možemo poboljšati tehnike lečenja da budu konkretnije, osetljivije i efikasnije.“
Rezultati trenutne studije sugerišu da PHEC-66 pokreće programiranu ćelijsku smrt indukujući fragmentaciju DNK, zaustavljajući rast ćelija deobom i „značajno podižući“ nivoe intracelularnih reaktivnih vrsta kiseonika (ROS).
ROS su kratkotrajni, ali veoma reaktivni molekuli koji, kada su povišeni, mogu izazvati oštećenje mnogih različitih delova ćelije. Ako oštećena ćelija dostigne tačku bez povratka, može se čak i žrtvovati za „veće“ dobro.
U laboratoriji, čini se da PHEC-66 povećava verovatnoću apoptoze u tri ćelijske linije melanoma, ciljajući kanabinoidne receptore i omogućavajući ROS da se akumuliraju unutar ćelije.
Sada su potrebne dalje studije na životinjama da bi se videlo da li se rezultati odnose na ćelije raka u živim modelima. Istraživači, na primer, tek treba da shvate kako da primene lek iu kojoj dozi.
Tek tada se mogu razmatrati klinička ispitivanja na ljudima.
Danas su istraživanja većine jedinjenja kanabisa još uvek ograničena na laboratoriju, i dok početni eksperimenti sugerišu da neki kanabinoidi mogu blokirati rast ćelija i izazvati ćelijsku smrt, čini se da drugi kandidati zapravo podstiču rast ćelija raka.
Postoje stotine kanabinoidnih jedinjenja u biljci kanabisa, a istraživači su samo otkrili površinu njihovog lekovitog potencijala.
Prerano je reći da li će biljka kanabisa pomoći u pokretanju budućeg lečenja raka, ali kada su u pitanju smrtonosne bolesti koje je teško lečiti kao što je melanom, postoji svaki razlog da se nastavi sa kopanjem.