Ekološki prihvatljiv, samoregenerativni vlaknasti materijal obnavlja vredne metale iz industrijskih otpadnih voda

Ekološki prihvatljiv, samoregenerativni vlaknasti materijal obnavlja vredne metale iz industrijskih otpadnih voda

Tehnologija za dobijanje vrednih metala iz otpadnih voda proizvedenih u raznim industrijama kao što su galvanizacija, poluprovodnici, automobili, baterije i obnovljiva energija je važna ne samo za zaštitu životne sredine već i iz ekonomskih razloga.

U Koreji se hemikalije uglavnom dodaju u otpadne vode da bi istaložile jone teških metala u obliku oksida, ali su se nezgode poput curenja opasnih hemikalija dešavale jedna za drugom, pa je neophodno razviti ekološki prihvatljivije tehnologije.

U tom kontekstu, Korejski institut za nauku i tehnologiju (KIST) objavio je da je tim dr Jae-Voo Choi-a u Centru za istraživanje ciklusa vodenih resursa razvio materijal za obnavljanje metala sličan vlaknima koji može da povrati metalne jone u vodi adsorbujući i kristalizujući metal, a dobijeni metalni kristali mogu sami da se desorbuju i regenerišu.

Studija je objavljena u časopisu Napredni materijali od vlakana.

Istraživački tim KIST-a razvio je polutrajni adsorpcioni materijal koristeći fenomen da metalni joni u vodi kristališu kada su određene hemijske funkcionalne grupe fiksirane na površini materijala sličnog vlaknima i uvodeći tehnologiju za uklanjanje formiranih kristala. Kada se testira sa jonima bakra, maksimalna količina adsorpcije postojećih adsorbenata je samo oko 1,060 mg/g, ali korišćenjem razvijenog materijala mogu se obezbediti skoro beskonačne performanse adsorpcije.

Pored toga, postojeći adsorbenti visokih performansi su u obliku malih granula prečnika od nekoliko nanometara do desetina mikrometara, što otežava njihovo korišćenje pod vodom, ali materijal za oporavak metala koji je razvio KIST istraživački tim je u obliku vlakana, što olakšava kontrolu pod vodom, što ga čini lakim za primenu u stvarnim procesima oporavka metala.

„Pošto je razvijeni materijal zasnovan na akrilnim vlaknima, nije samo moguće masovno ga proizvoditi kroz proces mokrog predenja, već i koristiti otpadnu odeću“, rekao je dr Jae-voo Choi iz KIST-a. „Tehnologija reciklaže otpadnih voda će pomoći da se smanji zavisnost industrije od inostranih izvora vrednih metala koji su u velikoj potražnji.“